Można już aplikować o dotacje na zabytki
Można aplikować o środki finansowe na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków z budżetu Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Funduszu Kościelnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji na 2022 rok.
W ramach środków finansowych pozostających w dyspozycji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków można ubiegać się o dofinansowanie:
1. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, które będą przeprowadzone w roku złożenia przez wnioskodawcę wniosku o udzielenie dotacji lub w roku następującym po roku złożenia tego wniosku,
2. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, przeprowadzonych w okresie trzech lat poprzedzających rok złożenia przez wnioskodawcę wniosku, tj. w latach 2019 – 2021. Wniosek ten wnioskodawca może złożyć po przeprowadzeniu wszystkich prac lub robót określonych w pozwoleniu wydanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Obowiązują dwa terminy naboru wniosków:
– na dofinansowanie prac, które zostaną przeprowadzone w 2022 r., wnioski składa się do dnia 30 listopada 2021 roku (I nabór);
– na dofinansowanie prac przeprowadzonych w okresie 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku, tj. w latach 2019-2021, wnioski składa się do dnia 30 czerwca 2022 roku (II nabór).
Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru znajdują się na stronie Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – http://poznan.wuoz.gov.pl/dotacje/dotacje-2022.
Kościelne osoby prawne mogą ubiegać się o przyznanie dotacji z Funduszu Kościelnego na realizację w 2022 roku prac konserwatorskich i remontów obiektów sakralnych oraz kościelnych o wartości zabytkowej. Dotacje będą przeznaczane na remonty i prace konserwatorskie zabytkowych obiektów sakralnych, w szczególności na remonty dachów, stropów, ścian i elewacji, osuszanie i odgrzybianie, izolację, remonty i wymianę zużytej stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, odgromowej.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach może nastąpić finansowanie z Funduszu Kościelnego remontu ruchomego wyposażenia obiektów sakralnych (takich, jak np. instrumenty muzyczne, dzwony), a także stałych elementów wystroju wnętrz (takich jak np.: ołtarze, polichromie, freski, posadzki). Nabór wniosków trwa do 30 listopada 2021 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad naboru na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – https://www.gov.pl/web/mswia/fundusz-koscielny(Link do innej strony).
Źródło: Urząd Miasta Kalisza; Fot.: arch.