baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Muzeum Historii Przemysłu rozpoczęło świętowanie 200-lecia fabryki sukna

W sobotnie popołudnie na dziedzińcu Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyła się „Majówka u fabrykanta”. To efekt współpracy i zaangażowania wielu osób i instytucji, aby w roku przypadającej 200 rocznicy powstania fabryki sukna w Opatówku przypomnieć kawałek historii związanej powstaniem i funkcjonowaniem fabryki, życiem robotników i nastrojami w tamtym czasie, a następnie jej przekształceniem w Muzeum.

Organizowane wydarzenie było realizowane w ramach projektu Stowarzyszenia ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej pn. „Majówka u fabrykanta” w 200-lecie fabryki sukna w Opatówku. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Majówka odbywała się pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego Jana Adama Kłysza.

A jej organizatorami i partnerami byli:

– Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku,

– Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej,

– Powiat Kaliski,

– Stowarzyszenie LGD 7 Kraina Nocy i Dni,

– Gminna Publiczna Biblioteka im. Braci Gillerów w Opatówku,

– Urząd Gminy w Opatówku,

– Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku,

– Fundacja Inicjatywa dla Opatówka,

– Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty w Cekowie Kolonii,

– III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu,

– OSP Opatówek.

Koordynacją całości prac nad wydarzeniem zajęła się dr Ewa Kłysz, kustosz Muzeum.

O relację fotograficzną z wydarzenia zadbał Krzysztof Wydra.

Podczas majówki, która zgromadziła wielu mieszkańców regionu, na dziedzińcu Muzeum odbyła się inscenizacja historyczna pt. „Z dziejów fabryki sukna w Opatówku”. Prezentująca siedem scen:

– rozmowę Namiestnika gen. Józefa Zajączka z burmistrzem Janem Gillerem;

– rozmowę gen. Zajączka z fabrykantem Adolfem Fiedlerem oraz podpisanie umowy na budowę fabryki przed notariuszem Bajerem;

– montaż pierwszych maszyn w fabryce;

– życie codzienne w domu robotnika, wielkie pranie i zabawy dzieci robotniczych;

– majówka na dziedzińcu;

– zaproszenie na ojca chrzestnego fabrykanta Ferdynanda Nitzschego przez małżeństwo Wojciechowskich;

– strajk robotników.

W salach muzealnych pracownicy Muzeum prowadzili warsztaty  czerpania papieru, ceramicznych, warsztaty tkackie oraz korkowanie na zabytkowej korkownicy. Dla uczestników przygotowano także specjalne  pokazy pracy maszyn ze zbiorów Muzeum

A na stoiskach prowadzone były gry i zabawy dla dzieci i konkurs wiedzy nt. historii fabryki i Opatówka. Na uczestników czekał także poczęstunek.

Zwieńczeniem był niezwykły koncert na dziedzińcu Muzeum w wykonaniu  ACCORINET KLEZMER BAND. Zespół muzyków Filharmonii Kaliskiej grający muzykę klezmerską oczarował zgromadzoną publiczność. Muzycy zagrali w składzie: Arkadiusz Hylewski – skrzypce, Marek Maciejewski – klarnet, Hieronim Bartczak – akordeon, Tobiasz Michna – kontrabas. To była uczta dla uszu.

Nadrzędnym celem realizowanego zadania było zainteresowanie mieszkańców historią i dziedzictwem, przypomnienie ludzi, którzy tu żyli, pracowali i są wzorem dla dzisiejszych pokoleń a przede wszystkim zwiększenie świadomości historycznej i wiedzy uczestników o historii fabryki i Opatówka na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Info: Marta Wolarz

Fot. Krzysztof Wydra

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
Kalisz

Zdjęcia dobrej jakości. Szkoda, że nie mogłem być na miejscu…

Najnowsze