Muzeum Historii Przemysłu zaprezentowało 5 „odmłodzonych” zabytkowych maszyn!
Dziś w budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku podsumowano projekt, którego efektem jest fachowa konserwacja pięciu zabytkowych maszyn ze zbiorów MHP. Wspomniane obiekty stanowią fragment kolekcji maszyn produkcyjnych, które są gromadzone w muzeum od początków jego istnienia, czyli roku 1981.
Na liście „odmłodzonych” zabytków znalazła się szlifierka tarczowa firmy „Kirchner” z 1905 roku, przewijarka do przędzy z początków XX w., tokarka do metalu firmy „Fischer” z I poł. XX w., zgrzeblarka z 1938 roku oraz magiel z I poł. XX w. Kolekcjonowanie takich zabytków znajduje się w założeniach programowych muzeum, a celem jest dokumentowanie dziedzictwa technicznego minionych dekad w przemyśle na ziemiach polskich. Zebrane obiekty pochodzą z różnych, często już nieistniejących, zakładów przemysłowych, więc są dla historyków źródłem, dokumentującym poziom wytwórczości i myśli produkcyjnej w naszym kraju.
„Wytypowane do konserwacji w 2023 roku obiekty ukazują szeroki aspekt działalności produkcyjnej w Polsce I poł. XX wieku. Konserwacja doprowadziła ich stan do efektu ekspozycyjnego we wnętrzach muzeum, rozszerzając wartości narracyjne o nowe tematy, jak choćby o przemysł meblarski. Nie był on dotychczas reprezentowany na ekspozycjach muzeum, a stanowił bardzo ważną gałąź polskiej gospodarki. Tym urządzeniem jest np. szlifierka tarczowa firmy <Kirchner>” – mówi dr Jarosław Dolat, kustosz muzeum.
Zabytki zostały po konserwacji umieszczone we wnętrzach muzealnych – szlifierka i tokarka (używana w Zakładzie gazowniczym w Kaliszu) znalazły się w holu skrzydła zachodniego muzeum i mają stać się wizytówką, która powita gości odwiedzających placówkę w nowej jej części. Przewijarka, dotąd eksponowana w skrzydle wschodnim budynku, pozostanie na swoim miejscu, a zgrzeblarka i magiel trafią do nowego muzealnego przedsięwzięcia, czyli „Magazynu studio” (również w skrzydle zachodnim). Muzealia zgromadzone w „Magazynie studio” mają w zamyśle ukazywać ciągłą pracę i ruch w muzeum jako „żywej instytucji, gdzie pracuje się nad różnymi muzealiami w tym także maszynami”. Większość obiektów, poza przewijarką, nie była dotąd eksponowana – głównie z powodu braku odpowiedniej powierzchni oraz ich złego stanu. Każdy z obiektów został ponadto zdigitalizowany, a wizerunki „przed” i „po” konserwacji umieszczone na stronie muzeum.
Na wykonanie zadania pt. „Konserwacja maszyn ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku” placówka otrzymała wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 32 tysięcy złotych. Wartość całości projektu to przeszło 40 tysięcy złotych – pozostałą kwotę muzeum otrzymało od Powiatu Kaliskiego.
Fot.: MHP w Opatówku; KŁ