baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Muzeum Historii Przemysłu zbierze pamiątki związane z Powstaniem Styczniowym

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku przygotowuje wystawę z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego pt. „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Przedstawiciele muzeum zwrócili się z apelem do mieszkańców regionu o udostępnienie pamiątek z tego okresu, które są w ich posiadaniu.

Inicjatywa jest częścią projektu, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Kaliski, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, ZHP Hufcem Powiatu Kaliskiego oraz Gminnym Centrum Kultury w Koźminku, które  otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1854”, nadzorowanego przez Biuro „Niepodległa”.

Powiat kaliski, położony w południowej części województwa kaliskiego, był terenem ponad stu potyczek powstańczych. Działało tu wiele ważnych dla Powstania Styczniowego postaci. Dużo mogił powstańczych zachowało się na kaliskich cmentarzach oraz cmentarzach parafialnych na terenie powiatu.

Autorzy wystawy pragną, aby mogła ona uzyskać także wymiar rodzinny, oparty o wspomnienia i pamiątki zachowane w naszych domowych zbiorach: „Zwracamy się do wszystkich mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego – jeśli posiadają Państwo dokumenty, fotografie i wszelkiego rodzaju inne pamiątki rodzinne związane z Powstaniem Styczniowym – prosimy o ich wypożyczenie na wystawę. Pokazanie ich ubogaci narrację wystawy i nada jej osobisty wymiar.” Realizacja wystawy planowana jest w okresie od 25 lutego do 16 czerwca 2023 r.

W sprawie projektu można kontaktować się z kuratorami wystawy: dr Ewą Kłysz i dr Jarosławem Dolatem,  telefonicznie pod numerem 62  62 7618626 lub na adres mailowy: e.klysz@muzeumopatowek.pldzialhistorii@muzeumopatowek.pl.

Źródło: Starostwo Powiatowe

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze