baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Muzeum Okręgowe zaprasza na promocję książek nt. badań na Starym Mieście

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na promocję książek poświęconych badaniom archeologicznym na terenie Starego Miasta w Kaliszu oraz w Jastrzębnikach. Jak doszło do odnalezienia nekropolii, datowanej na II połowę XII wieku oraz skarbu dowiemy się w najbliższy czwartek, 22 lutego, w siedzibie MOZK przy ul. Kościuszki 12. Początek spotkania godz. 18.00

Kalisz – Stare Miasto. Cmentarzysko
W pracy zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych na wielofazowym stanowisku z okresu wczesnego średniowiecza znajdującym się na Starym Mieście w Kaliszu. Omawiany cmentarz został założony stosunkowo późno, najwcześniej w drugiej połowie XII wieku. Wydaje się, że było to związane bezpośrednio z budową kolegiaty św. Pawła w kaliskim grodzie i zmianami charakteru samej osady. W XIV wieku, jak świadczą wyniki analizy stratygrafii oraz datowanie materiałów zabytkowych, nastąpiło zniszczenie stanowiska w trakcie powodzi. Podniesienie poziomu wody spowodowało znaczną erozję partii brzegowych wzniesienia i rozmycie części stanowiska. Przedstawiona praca jest pierwszym tomem z planowanej serii publikacji prezentujących wyniki badań prowadzonych na terenie osady staromiejskiej.

Skarb z Jastrzębnik. Problematyka najmłodszych typów denarów krzyżowych
W książce  został przedstawiony wczesnośredniowieczny skarb, odkryty w Jastrzębnikach, na skraju terasy nadzalewowej rzeki Prosny. Znalezisko należy do ciekawej grupy depozytów z czasów rządów księcia Władysława Hermana (1079-1102). Tego typu zespoły kruszcowe pojawiają się od końca lat 80. XI stulecia. Występują w nich polskie naśladownictwa denarów krzyżowych. Były one wzorowane na wybijanych od połowy X w. monetach saskich. Depozyt z Jastrzębnik został odkryty w czasie badań powierzchniowych prowadzonych przez Kaliskie Stanowisko Archeologiczne  Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.  Pozyskano łącznie 922 srebrne zabytki: 48 monet obcych (zachodnich), 714 denarów krzyżowych, 158 placków srebra. Część odkrytych krzyżówek, wybijana była w Polsce, prawdopodobnie w Kaliszu i Gnieźnie.

Źródło: UM Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze