baner_FBAnt
Baner AWS
baner_apka_2

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza na słowiańskie święto letniego przesilenia!

22 czerwca na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kaliszu na Zawodziu odbędzie się święto przesilenia letniego – Noc Kupały/Noc Świętojańska/Wianki. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej z tej okazji przygotowało wiele atrakcji.

W programie znajdzie się inscenizacja dawnych słowiańskich obrzędów kupalnych w wykonaniu Stowarzyszenia Drużyna Wojów Kolovrat przy akompaniamencie zespołu Rodzanice. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w tradycyjnych tańcach i śpiewach ludowych w rytmie muzyki Kapeli Kaliskiej. Nie zabraknie też własnoręcznego wicia i puszczania wianków na wodę.

Noc Kupały, zwana też Kupalnocką, obchodzona jest z okazji przesilenia letniego zwykle na przełomie 21/22 czerwca. To jedno z najważniejszych świąt pogańskich Słowian, czczące naturę, płodność, miłość i ogień. Nawiązuje do kultu boga Kupały i wiąże się z licznymi obrzędami, wróżbami i oczyszczającymi kąpielami w wodzie.

Później tradycja Nocy Kupały została zasymilowana z świętami chrześcijańskimi jako Noc Świętojańska, przypadająca 23/24 czerwca w wigilię dnia św. Jana. Współcześnie ponownie zyskała formę ludycznego święta Wianków.

Impreza rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do 23:00. Wstęp na teren Rezerwatu będzie płatny zgodnie z cennikiem.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze