Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Muzeum w Lewkowie podsumowuje rok i przedstawia plany na 2024

11 wystaw czasowych, 12 plenerów fotograficznych i plastycznych, 132 różnorodne warsztaty – plastyczne, florystyczne, ceramiczne, przyrodnicze, ale przede wszystkim kulinarne – tylko w grudniu z oferty warsztatów wypiekania pierników skorzystało 35 grup, 15 koncertów – aż 4 w listopadzie i 3 w styczniu, 43 lekcje muzealne – najwięcej w maju, bo aż 8 różnych tematów. W maju – mimo deszczowej aury – z Nocy w Muzeum skorzystało ponad pół tysiąca osób, a sporym zainteresowaniem cieszył się także spektakl teatralny grupy „Trzy po trzy”. Hitem była wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Prace Noblistki po raz pierwszy pokazano w Wielkopolsce.

– „Dzieje się w tym Lewkowie” – to chyba najczęściej słyszane przeze mnie zdanie w 2023 roku. I rzeczywiście Muzeum w Lewkowie ożyło, organizowane przez nas wystawy czasowe cieszą się zainteresowaniem, wiele stowarzyszeń pozytywnie odpowiedziało na propozycję współpracy. To dzięki współpracy ze stowarzyszeniami w Lewkowie było aż 9 koncertów. Mam nadzieję, że przyszły rok także będzie frekwencyjnie dobry – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w  Lewkowie, instytucji kultury, która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Poznaniu.

Muzeum w Lewkowie zostało otwarte po 4-letnim solidnym remoncie 3 października 2022r. I od tego czasu miejsce to odwiedziło blisko 26,5 tysiąca osób.

– Pierwotnie planowałam trzy wystawy czasowe, ale dzięki nawiązywaniu kontaktów z kolekcjonerami i muzeami udało się nam – niewielkim co warto podkreślić zespołem pracowników – przygotować i pokazać aż 11 wystaw czasowych. Warto przypomnieć, że w Lewkowie była pokazywana kopia Konstytucji 3 maja, prezentowaliśmy fotografie konkursowe Fujifilm Foto, malarstwo Wiesława Ochmana, dawne drzewa genealogiczne, porcelanę z Kolmaru. Gościliśmy także dwie wystawy interaktywne dzięki nawiązaniu współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jednak największym hitem była rozpoczynająca 2023 rok wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej. Tą wystawę zobaczyło ponad 4700 osób! – dodaje Nowicka.

Dyrektor zaprezentowała także plany na 2024 rok. 14 stycznia będzie w pałacu koncert kolęd Kwartetu z gwiazdką, w marcu prawdopodobnie pałac w Lewkowie będzie miejscem kręcenia pełnometrażowego filmu, w maju planujemy kolejną Noc w Muzeum z atrakcjami, w czerwcu przypada 130 rocznica urodzin Ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego, ostatniego współwłaściciela Lewkowa.

– Od 10 października 2024r. przez miesiąc w Muzeum w Lewkowie będziemy mieć prace Pabla Picassa. A w wakacje – o ile wszystko uda się dopiąć – przyjedzie do nas potężna wystawa malarstwa polskiego i europejskiego ze zbiorów Muzeum KUL. W czerwcu artyści chcą powtórzyć plener malarski w parku w Lewkowie wraz z wystawą poplenerową. No i pracujemy nad odtworzeniem gabinetu ostatniego Ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego. Gabinet chcemy ulokować na piętrze pałacu. Cały czas poszukujemy pamiątek po rodzinie Lipskich, zarówno dokument, jak i księgozbiór uległy bowiem w czasie II wojny światowej rozproszeniu – dodaje dyrektor Nowicka.

Muzeum w Lewkowie przygotowuje się do wydania dwóch publikacji i wdrożenia systemu audioprzewodników. W parku ma w 2024 roku powstać ścieżka edukacyjna z opisami drzew, niewykluczone że na terenie zespołu pałacowo-parkowego stanie pasieka. – To nawiązanie do czasów, gdy majątkiem tym zarządzali Lipscy, którzy mieli jedną z większych pasiek w regionie, liczącą 400 uli. Co więcej, to tu prowadzona była prawdziwa praca organiczna i nauczanie jak dobrze zarządzać gospodarką, kursy w 1852 roku w Lewkowie prowadził Józef Dzierżon. Dziadek Wisławy Szymborskiej wspomina w swoich pamiętniku pt: „Burzliwe fortuny obroty. Mój pamiętnik (1831-1881)” wspomina „…byłem dwa tygodnie na wykladanej nauce pszczelarstwa przez Dzierzona w Lewkowie” s. 156
W 2023r. w Muzeum odbyły się kilka sesji fotograficznych m.in. z udziałem Grupy Baletowej Gwiazda, która wydała kalendarz z fotografiami zrealizowanymi na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego. Muzeum też otrzymało kilka nagród i wyróznień w 2023r. Do Lewkowa powędrowała nagroda muzealników Izabella 2023r. – za kompleksową modernizację zabytku oraz wyróznienie w kategorii Wydarzenia Kulturalne Roku w ramach plebiscytu Ostrowianin Roku.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze