baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Muzeum w Lewkowie w poszukiwaniu zaginionego filmu

Mija 90 lat od niezwykłego wydarzenia filmowego w Lewkowie, o którym pisał nawet Kurier Poznański.

W roku 1933 niezwykle znany wówczas reżyser Bernard Marwiński zawitał do Lewkowa, by stworzyć tutaj swoje filmowe dzieło, które miało nosić tytuł Skandal w małej rezydencji lub Wygrałem milion. Plan zdjęciowy obejmował nie tylko Pałac Lipskich, ale też ulice Ostrowa Wielkopolskiego. Statystami i aktorami w filmie byli członkowie ostrowskiego Koła Miłośników Sceny. Choć film został nakręcony, to reżyserowi miało nie wystarczyć finansów, aby móc go poskładać, przez co zapowiadana w gazetach premiera filmu nigdy się nie odbyła. Okazuje się jednak, że muzykę do filmu skomponował Stanisław Leon Paszke – dyrygent, kompozytor, nauczyciel muzyki, kapitan kapelmistrz Wojska Polskiego i 60 Pułku Piechoty.

– Nie wiemy, co stało się z nakręconym materiałem. To, co pozostało jako świadectwo, że faktycznie całe zdarzenie miało miejsce jest wywiad z reżyserem zamieszczony w Orędowniku Ostrowskim z 29 sierpnia 1933 roku, krótka informacja zamieszczona w Kurierze Poznańskim z 1 listopada 1933 roku, oraz zdjęcie udostępnione nam ze zbiorów rodziny Lipskich przedstawiające ekipę filmową otaczającą siedzącą na krześle Antoninę Lipską z małym Wojciechem na kolanach – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Muzeum w Lewkowie poszukuje nagrań z tego filmu. – Mamy nadzieję, że dzięki niemu dowiedzielibyśmy się więcej o tym, jak wyglądały wnętrza Pałacu, gdy był on zamieszkały przez rodzinę Lipskich herbu Grabie, aby móc je odtworzyć z większą dokładnością – apeluje dyrektor Muzeum.

Źródło: Muzeum w Lewkowie, fot.: archiwum Rodziny Lipskich

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze