baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Muzeum w Lewkowie z niezwykłym darem

Muzeum w Lewkowie-Zespół Pałacowo-Parkowy otrzymało wspaniały dar – obraz olejny przedstawiający wiejski pejzaż z sianokosami. Darczyńcą jest ksiądz kanonik Roman Krzyżaniak, proboszcz parafii w Bralinie.  – Jestem niewymownie wdzięczna za ten piękny dar dla muzeum, mam nadzieję, że to początek ubogacanie naszego muzeum w pamiątki po rodzinie, które nadal są rozproszone – mówi dyrektor muzeum Sylwia Nowicka.

Ksiądz Roman Krzyżaniak sam maluje obrazy, w Bralinie organizuje plenery malarskie, ale też samodzielnie odnawia obrazy i potrafi je konserwować, ukończył specjalistyczne studia w Toruniu. Obraz, który dziś jest już w Muzeum w Lewkowie, ksiądz Roman zakupił na targu staroci we Wrocławiu w latach 90. Sprzedający mówił mi podczas transakcji, że wcześniej obraz był w pałacu Lipskich – bez określania czy eksponowany był w kancelarii w pałacu w Lewkowie czy też w Górznie.

– W momencie kupna obraz był bez ramy, widać było na nim  ślady po kulach. Z przekazów historycznych wiemy, że wojska rosyjskie gdy w czasie wojny zajmowały majątki ziemian, to często dla zabawy strzelano do płócien. Tu widać było także ślady po kulach – opowiada ksiądz kanonik Roman Krzyżaniak.

– Obraz doskonale będzie pasował – tematycznie – do Kancelarii w Pałacu Lipskich. To tam  niezwykle intensywnie czuć ducha codziennej pracy polskiego ziemianina. Na stole są księgi inwentarzowe, księgi dokumentujące prowadzenie i zarządzenie tym ogromnym majątkiem. W szafie są pozostałości po dawnym ogromnym księgozbiorze rodziny Lipskich, który – przypomnę – liczył ponad 10 tysięcy woluminów. Bardzo mnie cieszy, że pojawiają się ludzie, którzy ofiarowują muzeum książki, drobiazgi z wyposażenia, a także – jak w przypadku księdza Romana – obraz. Jesteśmy otwarci jako muzeum na takie dary przekazywane nam również w długotrwały depozyt – podkreśla Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Źródło: Muzeum w Lewkowie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze