FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Muzyczne inspiracje i król smaków na Zawodziu

13 września Urząd Miasta Kalisza zaprasza do białej chaty w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu na „Kaliskie tradycje w pamięci zapisane”. To kolejne wydarzenie w programie Europejskich Dni Dziedzictwa, poświęcone tradycjom kulinarnym miasta i regionu oraz muzycznym inspiracjom folklorem.

Godz. 17:00 – „Andrut kaliski – król przysmaków” – opowieści o wyrobie oraz degustacja

Wytwórca andrutów, Tomasz Nowak zaprezentuje tradycyjne żelazka do wyrobu andrutów i opowie o ich wypieku oraz zaprosi do degustacji.

Wiele wskazuje, iż produkcja kaliskich andrutów rozpoczęła się w I poł. XIX w. a ugruntowała około 1850 r. w momencie ukształtowania się mieszczańskich zwyczajów i ustabilizowania materialnego miasta. Świadczy o tym tradycja ustna, przekazywana zarówno w rodzinach producentów tego wyrobu, jak i pośród jego konsumentów.
Od 22 kwietnia 2009 r. andruty są polskim produktem zarejestrowanym w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Będzie można popróbować także innych specjałów lokalnych wytwórców – miodów, serów, chleba i masła.

Obrzęd pieczenia chleba w wykonaniu Regionalnego Zespołu Folklorystycznego Piwonice.

Zespół Folklorystyczny „Piwonice” powstał w 1973 roku w podkaliskiej wsi Piwonice, obecnie dzielnicy Kalisza. Pod koniec tego roku będzie świętować jubileusz 50-lecia istnienia. Na repertuar zespołu składają się pieśni ludowe regionu kaliskiego, w tym pieśni obrzędowe: kolędnicze, dożynkowe, inscenizacje obrzędowe „Wesele Kaliskie”, „Pieczenie chleba”, „Zwyczaje pogrzebowe”.

Członkinie „Piwonic” występują w tradycyjnych kobiecych strojach z południowej Wielkopolski, składających się z długiej sukni w ciemnym kolorze bez rękawów, białej haftowanej zapaski, kryzy, bluzki z haftowanymi rękawami, czerwonych korali, wysokich haftowanych tiulowych czepców, z przewiązanymi w kokardę bandami (charakterystycznymi dla Ziemi Kaliskiej) oraz kopkami.

Godz. 18.00 – Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Rodzanice pt. „Śpiewnik kaliski – inspiracje”.

„Śpiewnik kaliski” to wydawnictwo Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu z pieśniami tradycyjnymi z południowo-wschodniej Wielkopolski. Śpiewnik stał się inspiracją dla kaliskiego Zespołu Muzyki Dawnej Rodzanice. Tworzą go młode artystki, a nazwa zaczerpnięta została z religii Słowian i oznacza trzy niewidzialne bóstwa wyznaczające los każdemu przychodzącemu na świat człowiekowi.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kalisz, partnerem – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Wstęp jest wolny.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze