reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Muzyczne Rodziny – Salwarowscy

Filharmonia Kaliska już 13 maja o godzinie 19:30 zaprasza na koncert inaugurujący nowy cykl „Muzyczne Rodziny”. Wypełni go w całości muzyka stworzona w XIX stuleciu, nie będą to jednak, jak można by przypuszczać, wyłącznie utwory romantyczne.

Usłyszymy V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena – jedno z najwspanialszych dzieł tego gatunku, podsumowujące dokonania klasyków na tym polu. Styl romantyczny reprezentować będą natomiast IV Symfonia A-dur op. 90 Feliksa Mendelssohna  oraz Uwertura do opery Verbum nobile Stanisława Moniuszki. Na estradzie, obok muzyków orkiestry Filharmonii Kaliskiej, zaprezentują się przedstawiciele dwóch pokoleń znanej polskiej rodziny muzycznej, ojciec i syn – dyrygent Jerzy Salwarowski oraz pianista Hubert Salwarowski.

Jerzy Salwarowski obchodził nie tak dawno jubileusz 50-lecia pracy artystyczne. W ciągu tych lat dał się poznać jako znakomity dyrygent, kierujący renomowanymi orkiestrami na estradach całego świata. W swoim dorobku ma również szereg płyt, nagrywanych przez znane wytwórnie fonograficzne. Na jednej z nich, wydanej w 2002 roku przez firmę DUX
i nominowanej do Nagrody „Fryderyk”, wystąpił wspólnie z synem – Hubertem Salwarowskim. Choć kariera artystyczna cenionego pianisty rozwija się od tego czasu indywidualnym torem, czego wyrazem są liczne występy w kraju i za granicą jako solisty
i kameralisty, ojciec i syn chętnie biorą udział we wspólnych projektach artystycznych. Potwierdzeniem tego będzie również koncert w Filharmonii Kaliskiej „Muzyczne Rodziny – Salwarowscy”.

O operze Stanisława Moniuszki jeden z krytyków napisał w 1861 roku: „Verbum nobile to sielanka nie wieśniacza, a dworkowa, prosta jak sielanka, a charakterystyczna w muzyce, jak życie w dawnych naszych modrzewiowych dworkach”. Sentymentalną aurę libretta trafnie streszcza krótka, ale jakże efektowna uwertura, która ustępuje może popularnością tym z Halki czy Strasznego dworu, ale warta jest z pewnością częstszego przypominania.

V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena to jeden z przebojów sal koncertowych całego świata. Sięgają po niego równie chętnie wybitni pianiści, jak
i dyrygenci, reprezentuje on bowiem, zapoczątkowany właśnie przez mistrza z Bonn, typ koncertu symfonicznego, w którym obok wirtuozowskiej partii fortepianowej możemy również podziwiać rozbudowane i pełne kolorytu brzmienie orkiestry. U progu XIX stulecia Beethoven otworzył tym dziełem szeroko drzwi dla nowoczesnego popisu wirtuozowskiego, wytyczył drogę, którą podjęło kilku wybitnych romantyków, począwszy od Schumanna, aż po Rachmaninowa.

Brak popularności nie grozi również IV Symfonii A-dur op. 90 Włoskiej Feliksa Mendelssohna – to zapewne najczęściej wykonywana symfonia tego niemieckiego romantyka, o której sam powiedział, że będzie jego najradośniejszym utworem. Jej wysłuchanie okazać się może dla niejednego spośród melomanów zachętą do podjęcia wakacyjnej wyprawy do Włoch, w poszukiwaniu skąpanych w słońcu krajobrazów, wspaniałej kultury, dobrej zabawy, ale i duchowych uniesień. To wszystko przelał w dźwięki Mendelssohn i dzieli się tym z nami od 189 lat. Dokładnie, symfonia ta zabrzmiała po raz pierwszy właśnie 13 maja 1833 roku.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej: Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego  UAM przy ul. Nowy Świat 28/30 (wejście do sali wyłącznie od strony parkingu). Bilety można nabyć w kasie biletowej przy ul. al. Wolności 2 od pon.-czw., od godz. 11:00 do 17:00. W pt. koncertowe od godz. 11:00 do 15:00 i od 18:30 do 19:30 w miejscu koncertu oraz online na stronie: https://bityl.co/C6Em

Wykonawcy:

Hubert Salwarowski – fortepian

Jerzy Salwarowski – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

13 maja, godz. 19.30 Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej, UAM, Nowy Świat 28/30.

Źródło: Filharmonia Kaliska

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze