baner_FBAnt
Stokado
Baner AWS
baner_apka_2

Muzyka celtycka na winylach w Akceleratorze

Stowarzyszenie Pro Kalisia i Fundacja Kultury Irlandzkiej z Poznania z okazji obchodów Dni Świętego Patryka organizują tradycyjnie od wielu lat w Kaliszu wydarzenia związane z tym dniem. Tym razem 19 marca o godz. 18:00 w kaliskim Akceleratorze Kultury odbędzie się wspólne słuchanie muzyki celtyckiej z płyt winylowych.

Na repertuar złożą się kompozycje inspirowane tradycyjną muzyka ludową, wywodzącą się z „Zielonej Wyspy”, w wykonaniu zespołów irlandzkich, szkockich, bretońskich i angielskich. Podczas spotkania zaprezentowane będą kapele, które przyczyniły się do popularyzacji muzyki folkowej ze „Szmaragdowej Wyspy”, irlandzkie: The Dubliners, The Bothy Band, The Planxy, The Chieftains, Clannad; szkockie: The Tannahill Weavers, The Silly Wizard, The Battlefield Band; angielskie: The Steeley Span, Faiport Convention, The Pentangle. Wśród prezentowanych utworów muzycznych znajdą się również wykonawcy z Bretanii. Alan Stivell wybitny muzyk i pieśniarz, wirtuoz gry na harfie celtyckiej. Dzięki któremu, na początku lat 70 XX w., odrodziło się zainteresowanie Bretanią i muzyka celtycką. Wśród wykonawców nie zabraknie Rory Gallaghera, pochodzącego z miejscowości Cork, położonej na południu Irlandii. Kontakt z folkiem irlandzkim miał ogromny wpływ na jego styl grania. W roku 1966 stworzył blues-rockowe trio Taste, a w roku 1971, po rozpadzie zespołu rozpoczął solową karierę.
Na spotkaniu gościć będą także kompozycje Donovan, szkockiego wokalisty i gitarzysty, który śpiewa w stylu pop i folk. Artysta ten był jednym z najpopularniejszych muzyków, w latach 60 XX wieku. Muzyczne spotkanie zakończą zespoły polskie, grające muzykę irlandzką. Kwartet Jorgi, na płycie Life (tzw. biskupińskiej) z 1982 roku umieścił tematy celtyckie oraz grupa 2+1 z albumem „Irlandzki tancerz” z 1979 roku, inspirowany irlandzką muzyką ludową. Teksty utworów to przekłady oryginalnych irlandzkich pieśni ludowych, w tłumaczeniu Ernesta Brylla, wybitnego poety, pisarza, autora tekstów piosenek, dziennikarza, tłumacza, krytyka filmowego, któremu w latach 90 ubiegłego wieku powierzono funkcję Ambasadora RP w Irlandii. 

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze