Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Muzyka hiszpańska wybrzmi w Filharmonii Kaliskiej

Z Hiszpanią kojarzą nam się powszechnie ognisty temperament, taniec flamenco, corrida i piłka nożna zaraz obok wybitnych artystów wizualnych (Miró, Picasso) czy architektów (Gaudi). Czy jednak znamy bogaty wkład tej nacji w europejską i światową kulturę muzyczną? Filharmonia Kaliska zaprasza na prezentację dzieł wielkich kompozytorów z Półwyspu Iberyjskiego oraz utworów, które inni europejscy kompozytorzy poświęcili hiszpańskiej kulturze. 1 marca o godz. 19.00 zabrzmi koncert VIVA ESPAÑA.

Piękno Hiszpanii działało na wyobraźnię kompozytorów od dawien dawna – romantyczny francuski twórca i pianista Emmanuel Chabrier po eskapadzie odbytej przez najwspanialsze miasta i regiony stworzył najsłynniejszą orkiestrową kompozycję zatytułowaną po prostu España. Utwór powstał w 1883 roku, zaledwie rok po wielkiej hiszpańskiej przygodzie autora, która dostarczyła mu tak silnej inspiracji. España Chabriera zapoczątkowała modę na muzykę o latynoskim posmaku, która znalazła swój dalszy wyraz m.in. w Ibérii Debussy’ego, czy Rapsodie espagnole Ravela.

W XIX w. jednym z najwybitniejszych i najważniejszych twórców muzyki hiszpańskiej był Ruperto Chapí – autor najpopularniejszych zarzueli (zaprezentowanej po raz pierwszy w XVII w. na hiszpańskim dworze królewskim muzycznej formy liryczno-dramatycznej, w której występują naprzemiennie sceny mówione i śpiewane, w późniejszym okresie zawierającej także taniec). Chapí pisał zarzuele wszelkich rozmiarów, w tym trzyaktowe zarzuela grande i jednoaktowe formy género chico. Najbardziej znana do dziś jest La revoltosa. Wiele jego zarzueli (w tym El tambor de granaderos, które usłyszymy 1 marca) pozostało do dziś podstawowymi elementami hiszpańskich koncertów orkiestrowych. Solową partię wokalną w tym utworze wykona mezzosopranistka Natalia Łęt, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, solistka polskich scen operowych i laureatka wielu nagród. Podczas hiszpańskiego koncertu w Kaliszu usłyszymy również szczytowe dzieło innego wielkiego hiszpańskiego klasyka, Manuela de Falli, który w balecie El amor brujo połączył wrażliwość i delikatność impresjonistycznego stylu Debussy’ego i Ravela z żywiołem iberyjskiego temperamentu. Piękny hołd hiszpańskiej muzyce złożył także Nikołaj Rimski-Korsakow, którego Kaprys hiszpański op. 34 zabrzmi na zakończenie koncertu.

Na tle klasycznych propozycji z repertuaru kanonicznych dla muzyki hiszpańskiej kompozytorów interpretację współczesnego dzieła Oscara Navarro, II koncertu klarnetowego, zaprezentuje muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej – Bartłomiej Dobrowolski. Kompozytor, w utworze, który powstał pomiędzy listopadem 2011 a styczniem 2012 roku, posługuje się językiem tonalnym z dużą ilością kolorów i bardzo bogatą orkiestracją. Utwór wykorzystuje większość technicznych możliwości klarnetu, a w wielu częściach wiodący instrument jest traktowany niemal jak ludzki głos.

Solista Bartłomiej Dobrowolski ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2018 roku. Na tej samej uczelni obronił tytuł doktora. Od 2019 roku jest także pierwszym klarnecistą Filharmonii Kaliskiej. Szerokiej publiczności dał się poznać występując jako solista z takimi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Filharmonia Zabrzańska. Występował pod batutami wielu znakomitych dyrygentów, m.in.: Krzysztofa Pendereckiego, Tadeusza Strugały, Jerzego Maksymiuka, Gabriela Chmury, Jose Marii Florencio, Antoniego Wita, Marka Mosia, Bassema Akikiego, Larry’ego Livingstona. Solista Filharmonii Kaliskiej był nagradzany podczas wielu konkursów klarnetowych i kameralnych, jest także laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” za swoje wybitne osiągnięcia.

VIVA ESPAÑA
1 marca 2024 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej – Aula Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM (ul. Nowy Świat 28/30)

Wykonawcy
Bartłomiej Dobrowolski — klarnet
Natalia Łęt — mezzosopran
Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Program
E. Chabrier, España  
R. Chapí, El tambor de granaderos
O. Navarro, II koncert klarnetowy
 
M. de Falla, El amor brujo
 
N. Rimski-Korsakow, Kaprys hiszpański op. 34

Źródło: UM Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze