Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

„Na której pan jest już stronie?” [Raport z Rady Miasta]

Prezydent Krystian Kinastowski przedstawił chyba najdłuższe sprawozdanie ze swojej działalności w trakcie tej kadencji. Ponadto rozszerzono uprawnienia do posiadania Kaliskiej Karty Mieszkańca (a tym samym m.in. bezpłatnych przejazdów autobusami KLA), a także wprowadzono inne regulacje, m.in. dotyczące czynszów w rewitalizowanych budynkach na Podgórzu, jak i regulacje przewozów taksówkarskich. Oczywiście nie obyło się bez drobnych złośliwości i interesujących dyskusji. Zapraszam na Raport z Rady Miasta Kalisza.

Długie sprawozdanie

Prezydent podczas około godzinnego przemówienia wymienił wszystkie działania, które odbywały się w ostatnich miesiącach w mieście, a cieszyły się wsparciem Miasta. Łącznie były to 42 strony, a Krystian Kinastowski opowiedział o większości projektów. – Na której pan jest już stronie? – pytał z sali Dariusz Grodziński z PO. – Jeśli pan nie chce słuchać to pan nie musi – odpowiedział prezydent KInastowski i wrócił do czytania swojego sprawozdania. W jego trakcie o postępy prac na Głównym Rynku zapytał przewodniczący Rady Tadeusz Skarżyński z PiS. – Jak pan przewodniczący słyszy, prace trwają. Nie bez problemów, ale inwestycja idzie do przodu – odpowiadał prezydent, a za oknami ratusza słychać było głośny sprzęt.

Kaliska Karta Mieszkańca poszerzona

Następnym punktem był projekt rozszerzenia zakresu osób będących uprawnionymi do posiadania Kaliskiej Karty Mieszkańca (która daje możliwość m.in. darmowych przejazdów KLA). Chodzi o dzieci z domów dziecka oraz rodzin zastępczych z terenu Miasta Kalisza, ale również spoza terenu Miasta, które pochodzą z Kalisza. Ponadto projekt zakłada, iż Kaliską Kartę Mieszkańca otrzymać będą mogły wszystkie osoby zamieszkałe w Kaliszu (pod warunkiem płacenia przez nie podatków).

Projekt, jak wskazywała Barbara Oliwiecka, w podobnej treści składany był przez radnych Polski 2050 na początku 2023 roku. Radna wnioskowała jednak o to, aby frazę „rodziny zastępcze” zastąpić frazą „rodzinne piecze zastępcze”, dzięki czemu uchwałą objęte byłyby także rodzinne domy dziecka. Po przerwie głos zabrał Janusz Sibiński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych. – Zapis w uchwale obejmuje także rodzinne domy dziecka – mówił Sibiński, powołując się na zapisy prawne. Radna Barbara Oliwiecka, po upewnieniu się, że rodzinne domy dziecka mieszczą się w tym zapisie, zrezygnowała z poprawki.

Dodatkowo Oliwiecka apelowała, aby KKM mogła być przyznawana także dzieciom i młodzieży kształcącym się w kaliskich szkołach i uczelniach. – Wykluczenie komunikacyjne w dużej mierze dotyka młodzież – mówiła radna. Do tego także odniósł się Janusz Sibiński. – Przypomnę, że uchwała w sprawie KKM jest uchwałą dedykowaną mieszkańcom i powinna pozostać jako swego rodzaju program lojalnościowy dla mieszkańców. Zgodził się z nim Dariusz Grodziński z PO. – Do poprawki pani radnej mamy pewien dystans, bo to jest Karta Mieszkańca, a nie Ucznia. Mamy dystans formalno-prawny, jak i merytoryczny – mówił Grodziński. Do tematu odniósł się też Sławomir Lasiecki z PiS. – Pani reprezentuje miasto, a nie powiat kaliski. Wiem, że są wybory i chce pani zdobyć głosy także mieszkańców powiatu kaliskiego, ale jest pani radną miasta – akcentował radny PiS.

Ostatecznie poprawka radnej Polski 2050 nie przeszła, za głosowali jedynie radni Polski 2050, wstrzymali się radni Nowej Lewicy, przeciw był PiS, PO, Samorządny Kalisz oraz Wszystko dla Kalisza, a także niezrzeszona Kamila Majewska. Z kolei prezydencki projekt uchwały o rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do posiadania KKM o osoby zamieszkałe w Kaliszu oraz o dzieci i ich opiekunów z domów dziecka został przyjęty jednogłośnie, bez opisywanych wyżej poprawek.

Temat skomentował także Dariusz Grodziński. – Nareszcie dzieci z domów dziecka, dzieci z rodzin zastępczych, uznawane są przez kaliski samorząd za mieszkańców Kalisza. Nareszcie osoby zamieszkałe w Kaliszu uznawane są za mieszkańców Kalisza – mówił radny PO. – Przez wiele lat byłem radnym, ale tak upartyjnionego samorządu, jak w tej kadencji, nie widziałem – dodał na końcu swej wypowiedzi, krytykując fakt, że projekt składany przez radnych Polski 2050 na początku roku jest teraz, w podobnej wersji, przedstawiany jako projekt prezydenta. Do wypowiedzi odniósł się Artur Kijewski. – Kiedy słucham o apartyjności z pana ust to… Błagam… Proszę bez takich teatralnych gestów, bo to niczego nie wnosi – apelował radny PiS.

Czynsze i taksówki

Następnie dyskutowano i głosowano projekt uchwały ws. ustalenia zasad polityki czynszowej na terenie obszaru Gminnego Programu Rewitalizacji (chodzi o budynki przebudowane bądź remontowane ze środków zewnętrznych na Podgórzu). Projekt zakłada ustalenie stawek czynszu na poziomie 150% wartości bazowej. – Jesteśmy za polityką rewitalizacji, a nie gentryfikacji – mówił Dariusz Grodziński. Barbara Oliwiecka pytała, czy wniosek był przesłany do konsultacji przez Komitet Rewitalizacji. Janusz Sibiński wskazał, że opinia Komitetu Rewitalizacji nie była w tym przypadku konieczna. Ostatecznie za uchwałą głosowało 12 radnych (koalicja), 9 przeciw (opozycja), 1 radny się wstrzymał (Sławomir Lasiecki z PiS).

Przegłosowano także projekt uchwały regulujący świadczenie usług taksówkarskich na terenie Kalisza. Projekt obejmuje również regulacje dotyczące przejazdów poprzez aplikacje (takich jak Bolt czy Uber). Projekt zakłada obligatoryjne dodatkowe oznaczenie taksówek, które obejmuje: 1) numer boczny; 2) herb miasta z napisem Kalisz; 3) cennik usług przewozowych lub informację, że należność za przejazd jest ustalana przez aplikację mobilną.

Nie były to oczywiście wszystkie dyskutowane i głosowane tematy. Szczegóły na stronie kalisz.esesja.pl.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze