Na ratunek zabytkowym nekropoliom w Kaliszu – rusza 24. kwesta
Już 1 listopada na dwóch kaliskich cmentarzach odbędzie się 24. edycja kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. W ten sposób, jak co roku, zbierane będą fundusze na konserwację wyjątkowych, historycznych pomników, które stanowią nieodłączną część kaliskiego dziedzictwa kulturowego.
Tegoroczna zbiórka ma na celu zebranie środków na renowację dwóch wyjątkowych nagrobków. Pierwszym jest płyta nagrobna Zofii z Zabokrzeckich Chrzanowskiej na cmentarzu rzymskokatolickim. Inskrypcja na jej płycie głosi: „Ja śpię – lecz serce moje czuwa”. Znaczenie tej płyty wykracza poza wartość historyczną – Zofia była matką Emilii z Chrzanowskich Bohowiczowej, której postać zainspirowała Marię Dąbrowską do stworzenia postaci Stefanii Holszańskiej w powieści „Noce i dnie”.
Drugi nagrobek, wybrany do konserwacji, należy do dwunastoletniej Kati Szabsłkoskiej, która spoczywa na kaliskim cmentarzu prawosławnym. Kamienna płyta pomnika, ozdobiona motywami plecionki, lilii, palmowej gałązki oraz motyla, zalicza się do jednych z najpiękniejszych na tej nekropolii.
Zbiórka do puszek będzie prowadzona na cmentarzu komunalnym przy ul. Poznańskiej w godzinach 8:00–16:00 oraz na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej w godzinach 8:00–12:00 oraz 13:30–18:00. Kwestarze, wyposażeni w oznakowane puszki i identyfikatory, będą zbierać datki na rzecz ratowania zabytków, a każdy zainteresowany może również dokonać wpłaty na konto PTTK w Kaliszu.
Miasto Kalisz wspiera przedsięwzięcie, pomagając w jego logistyce oraz promocji, a nad bezpieczeństwem kwestujących oraz puszek czuwać będzie Straż Miejska Kalisza. Każdy, kto chce wesprzeć akcję jako wolontariusz, może zgłosić się do biura kaliskiego oddziału PTTK przy ul. Targowej 2.
Dzięki hojności mieszkańców, w poprzednich latach udało się przywrócić do dawnej świetności m.in. pomniki Anny Radwan Babskiej i Marii Czarnieckiej, a także płytę nagrobną Fryderyka Hintza.
Źródło: Miasto Kalisz