Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Na styku nauki i biznesu

Za nami Intelektualny Lunch Biznesowy zorganizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą. Tym razem dotyczył on współpracy na linii edukacja-biznes, czyli kaliskich i okolicznych szkół średnich oraz lokalnych przedsiębiorstw.

Intelektualny Lunch Biznesowy organizowany przez kaliską Regionalną Izbę Gospodarczą odbył się 26 kwietnia w restauracji Komoda przy ul. Niecałej w Kaliszu. Wydarzenie składało się z kilkunastu krótkich prezentacji przedstawicieli szkół oraz różnego typu instytucji. Spotkanie rozpoczęte zostało przez prezesa RIG Tomasza Gałęzkę oraz dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu Magdalena Sekura-Nowicka.

Przedstawiciele CWRKDiZ omówili historię oraz kształt polskiego systemu edukacji i wskazywali, dlaczego warto zatrudniać w swoich firmach uczniów. Jak mówił Damian Michalak, przedsiębiorca winien umiejętnie dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości, ale także patrzeć w przyszłość – przyszłością są pracownicy, a zatrudnianie uczniów to inwestycja w przyszłą kadrę.

Rozmawiano także o młodych pracownikach. Jak zauważali uczestnicy, pokolenie Z wyróżnia się spośród starszych pracowników, dlatego tak ważne jest zrozumienie jego potrzeb. Obecnie CWRKDiZ prowadzi w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie badania dotyczące pokolenia Z. Niektórzy wskazywali także na to, że pracująca w ich firmach młodzież wiejska jest często bardziej pracowita od młodzieży wychowanej w miastach.

W trakcie spotkania swoje oferty mogli zaprezentować przedstawiciele: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Technikum im. Świętego Józefa, Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych, Zespół Szkół Ogrodniczo-Rolniczych w Opatówku, Zespół Szkół nr 1 w Liskowie. Głos zabrali także przedstawiciele Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu, Państwowej Inspekcji Pracy, wiceprezes KKS-u Kalisz Robert Trzęsała.

Na zakończenie głos zabrał starosta powiatu kaliskiego Krzysztof Nosal. – Jestem fanatykiem pamięciowego liczenia – mówił Krzysztof Nosal, wskazując na nadmiernie mechaniczne spojrzenie niektórych młodych pracowników na wskaźniki pojawiające się w komputerowych tabelach. Starosta kaliski wskazywał na to, że wiedza dot. technicznych podstaw zawodu często pozwala uniknąć problemów związanych z błędami ludzkimi, których nie zauważy pracownik nieobyty z praktyką i uczony w szkole zaliczania egzaminów, a niekoniecznie zawodu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze