baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Nadchodzą IV Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką

Zbliża się 4. edycja Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich wędrówkach i podróżach, a opowieściom towarzyszyć będzie dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca najciekawsze momenty z ich wypraw, interesujących ludzi, odmienność kulturową, przyrodę.

Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką to możliwość poznania ciekawych ludzi, którzy chętnie podzielą się swoją pasją, pobudzą chęć do poznawania świata, zainteresują fotografią dokumentalną i pokażą jak aktywnie, ale niestereotypowo można spędzać wolny czas.

PROGRAM
godz. 17:00 Ada Widawska – „Ladakh – zagubiona kraina w Indiach”
godz. 19:00 Maciej Garbowicz – “Boliwijskie złoto Indian Tsimane”

prowadzenie – Karolina Bazan

„Ladakh – zagubiona kraina w Indiach”

Ladakh „Kraj wysokich przełęczy” – kraina zagubiona pomiędzy głównym pasmem Himalajów a górami Karakorum, między Kaszmirem a Tybetem, przez którą przeciska się srebrzysta rzeka Indus w górnym w swym biegu. Jak się tam dostać jadąc po drogach wykutych w górskich stokach, zaliczanych często do tzw. dróg śmierci? Jakie wrażenie robią majestatyczne, surowe góry i położone wśród nich jeziora? Jak wejść na najwyższy tam szczyt – Stok Kangri – 6125 m n.p.m.? Jak wygląda impreza młodych mieszkańców Ladakhu? Jak można sprzątać góry? Jak spędzić kilka dni w odosobnieniu na Vipassanie – jednej ze starożytnych metod medytacji? Jak się żyje w tamtejszych wioskach? Jak się szybko zorganizować, żeby przyjąć Dalajlamę i wysłuchać jego nauczania? Jak się jeździ motorem Royal Enfield’em na wysokości 4000 m n.p.m.? I jak samodzielnie znaleźć amonita na tej wysokości? “Odpowiem na pytania te i inne, pokażę zdjęcia i filmiki dzieląc się swoimi doświadczeniami w czasie prelekcji, na którą serdecznie zapraszam!”

Ada Widawska

“Ciekawość świata jest motorem napędzającym mnie do kolejnych, niskobudżetowych podróży. Doświadczanie innych kultur, zwyczajów, religii, poznawanie zwykłych ludzi i ich życia zawsze przyprawia mnie o dreszczyk emocji i daje poczucie wolności. Do tego odmienna przyroda, inny klimat, smaki i zapachy wciąż kuszą, aby założyć plecak na plecy, wziąć parę dolarów i ruszyć – jak na razie głównie do Azji. Tak się układa los.”
Wracam zawsze pełna wrażeń, emocji, ale też refleksji nad różnorodnością sposobów na życie. Mamy poczucie, że wybieramy swoją życiową drogę. Ale podróże pokazują mi, jak bardzo warunki, w których żyjemy, przyroda, religia, czy regulacje danego państwa determinują to, kim jesteśmy, co jest dla nas wartością, z czy się musimy mierzyć i jakimi wartościami się kierujemy. Mocno doceniam to, gdzie się urodziłam, mieszkam i żyję. Jestem kobietą – zdobyłam wykształcenie, pracuję w wybranym przez siebie zawodzie, samostanowię o sobie, dokonuję samodzielnie wyborów – chociażby, aby realizować swoją największą pasję. W dalszym ciągu nie jest to dane wielu kobietom na świecie…
Wędrując poznaję ludzi, z wieloma się zaprzyjaźniam, robię zdjęcia, chwytam chwile na ich twarzach, dokumentuję, w jakich warunkach żyją i jakie otaczają ich krajobrazy. W mozaice przyrody mozaika ludzkich ras, religii, zwyczajów, kontrastów biedy i bogactwa, trudu, znoju, zabawy i uśmiechu.
Doświadczenia z podróży staram się wykorzystać nauczając geografii i prowadząc różne prelekcje. Opowiadam historie, przebieram w regionalne stroje, daję do ręki unikalne przedmioty, instrumenty, zapalam kadzidła, częstuję egzotycznymi przyprawami, pokazuję na zdjęciach jak żyją ludzie w innych rejonach świata, co jedzą, jak mieszkają, jaką religię wyznają, z jakimi problemami muszą się mierzyć, a w jakich sytuacjach jest im łatwiej, aniżeli nam. Wierzę, że te opowieści wzbogacają uczniów i słuchaczy i otwierają na różnorodność świata i uwiarygodniają też przekazywaną geograficzną wiedzę. Jednak odbiór tego był i jest różny. Zwłaszcza obecnie, kiedy nieufność, podejrzliwość i ksenofobia rozlewają się coraz szerszym kręgiem. Kiedy działania wojenne niemal słychać tuż za naszą wschodnią granicą. Od zawsze byłam idealistką. I wierzę, że wszyscy małymi krokami możemy zmieniać świat. Moje możliwości są małe, tak więc robię małe kroki. Ale może dzięki temu będziemy bardziej wrażliwi, a tolerancja zagości wśród nas na stałe.. I utwierdzam się w przekonaniu, że warto pokazywać świat, przybliżać go, bo zdecydowana większość ludzi, także z odległych zakątków świata jest przyjazna, życzliwa, pomocna i … ciekawa nas! Z wykształcenia jestem magistrem geografii na UAM w Poznaniu, z przekonań – hipiską i wegetarianką z umiłowaniem wolności i poznawania świata, z charakteru – bałaganiarą i lojalnym przyjacielem.

Wystawy fotograficzne: CKiS Kalisz – „Bajkał – Morze Syberii” (2002 lub 2003), Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Muzeum Okręgowe w Koninie-Gosławicach – wystawa towarzysząca ekspozycji „Starożytne brązy chińskie” (2004), CKiS Kalisz – „Twarze Azji i czajnik” (2019) Prelekcje na festiwalach podróżniczych: „Na szage” – Poznań (2008), „Mountain Film Festival in London” – Wielka Brytania (2010), „II Kaliskie Spotkania z Podróżą i Turystyką” – Kalisz (2019). Od 2017 r. na stałe współpracuję jako wolontariuszka z Fundacją ATQI i współtworzę projekt „Spotkania Kultur” na rzecz dialogu międzykulturowego. Współorganizowałam powstanie biblioteki w oddalonej od świata wiosce w górach Atlasu Wysokiego w Maroku. W ramach tego projektu współdziałałam także z Gminną Biblioteką im. Braci Gillerów w Opatówku, prowadząc warsztaty z młodzieżą.”

“Boliwijskie złoto Indian Tsimane.”

… Długo kazała na siebie czekać realizacja marzeń o wyprawie śladami hiszpańskich konkwistadorów. Jednak po pięciuset latach od czasu kiedy to biały człowiek po raz pierwszy postawił nogę w tym zakątku świata, zjawiła się grupa polskich “El Chicos”, tak samo spragnionych złota. Tym razem chodziło jednak o żywe złoto – Golden Dorado (Salminus brasiliensis) skrywane w andyjskich rzekach rozpoczynających bezkresny obszar amazońskiej dżungli …

Maciej Garbowicz

Kaliszanin z urodzenia, architekt wnętrz z wykształcenia, wędkarz i fotograf z naturalnego wyboru.

Rzeki, rzeczki i strumyki ciekawiły go od dziecka. Intrygowało go, gdzie i jak się zaczynają. Jako nastolatek wędrował z plecakiem, wędką i mapą, poznając meandry pobliskiej Prosny. Pasja związana z rzekami zaowocowała pracą magisterską na wrocławskiej ASP, poświęconą problematyce komponentów architektonicznych w krajobrazie rzek. W ramach autorskiego projektu “Prosna od źródeł”, poza eksploracją nowych cieków stał się aktywnym popularyzatorem ochrony rzek i ich naturalnych zasobów. Pasja podróżnicza pozwoliła mu także na wyprawy po Nilu, rzece Amur w Rosji czy nepalskich dopływach Gangesu w Himalajach. Równie dobrze wspomina poznane rzeki w rejonie Morza Ochockiego oraz te na Kamczatce. Realizacją młodzieńczych marzeń była wyprawa do Peru i Boliwii, połączona z wędkarskim polowaniem na Golden Dorado w górnych dopływach Amazonki. W planach na 2022 rok ma dwie wyprawy. Pierwszą nad rzekę Rio Paralelo na Ziemi Ognistej – archipelagu u południowych wybrzeży Ameryki Południowej, oddzielonego od kontynentu Cieśniną Magellana i oddzielony od Ziemi Grahama na Antarktydzie Cieśniną Drake’a. Drugą będzie podróż do historycznej Nubii nad jezioro Nasera, ogromny zbiornik wodny powstały w wyniku piętrzenia Nilu zlokalizowany na granicy dzisiejszego Egiptu i Sudanu.

Zdjęcia i artykuły z wypraw Macieja Garbowicza były wielokrotnie publikowane w prasie m.in. w “Sztuka Łowienia”, “Wędkarstwo 360”, “Wędkarski Świat”. Jest członkiem zespołu redakcyjnego “Wiadomości Wędkarskich”, najstarszej polskiej gazety o tematyce wędkarskiej.

Paweł Krymarys

Pomysłodawca i organizator Kaliskich Spotkań z Podróżą i Turystyką… Fotograf, podróżnik i miłośnik Polskiej Kolei, którą bardzo często podróżuje.

“Moja pasja kolejowa zaczęła się w dzieciństwie ponieważ mieszkam w niedalekiej odległości od linii kolejowej. Swoją przygodę z podróżami, pociągami i zwiedzaniem ciekawych terenów Polski rozpocząłem w wieku 18 lat i tak jest do dziś…”

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze