Nagrody dla wielkopolskich archiwistów

Z okazji przypadającego w czerwcu Międzynarodowego Dnia Archiwów, przyznane zostały nagrody im. profesora Stanisława Nawrockiego. Wyróżnienia dla najlepszych archiwistów województwa wielkopolskiego za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia wręczył wojewoda Michał Zieliński. Wśród wyróżnionych znalazła się dr Anna Bestian-Zając z Archiwum Państwowego w Kaliszu.

W tym roku, na wniosek kapituły nagrodę główną za wybitne osiągnięcia otrzymała Elżbieta Rogal, nagroda dla młodego archiwisty trafiła do Julii Wesołowskiej, a nagroda za całokształt dorobku wręczona została Grażynie Tyrchan. Wszystkie nagrodzone osoby pracują w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

“Wszystko, co wiemy o dawnych czasach, wywodzi się z ludzkiej potrzeby utrwalania wiedzy o sytuacji bieżącej. To zadanie – gromadzenie i przechowanie informacji, nie zmieniło się od tysiącleci. Można nawet zaobserwować, że jego znaczenie systematycznie wzrasta. Dziś – mimo swojego starożytnego pochodzenia – archiwistyka staje się dziedziną na wskroś nowoczesną i doskonale wpisuje się w potrzeby społeczeństwa informacyjnego, w którym żyjemy” – mówił podczas uroczystości wojewoda.

Dodatkowo, za swoje osiągnięcia na polu archiwalnym kapituła przyznała także wyróżnienia dla: dr Anny Bestian-Zając z Archiwum Państwowego w Kaliszu, dr Moniki Sak z Archiwum UAM w Poznaniu oraz Wojciecha Lisa z Muzeum Ziemi Średzkiej.

Fundatorem nagród jest wojewoda wielkopolski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. Patronem nagrody dla archiwistów województwa wielkopolskiego jest profesor Stanisław Nawrocki. Podczas uroczystości zaprezentowana została wystawa archiwaliów, przygotowana przez ubiegłoroczną laureatkę nagrody, Aleksandrę Cylkę-Lewandowską. Prezentowane materiały pochodzą z archiwum zakładowego Urzędu Wojewódzkiego oraz Biblioteki Raczyńskich. Przybliżają one postacie znanych literatów, którzy byli związani z Wielkopolską: Jana Izydora Sztaudyngera oraz Stanisława Czernika. Dokumenty powstały w latach 30. XX wieku.


Źródło: WUW

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter