Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Najbardziej pogięta wystawa mebli w Wielkopolsce

Na wystawie w Dawnej Wozowni możemy zobaczyć ponad 60 thonetowskich mebli – od kołyski po garderobę, stoliki kawiarniane, serię krzeseł, mebelki dziecięce i zestaw dla niani. Pochodzą z prywatnej kolekcji Pawła Michalskiego z Radomia, który po raz pierwszy tak pokaźną jej część pokazuje na wystawie w kraju.

– Chciałbym zaprosić do obejrzenia tej wystawy, by zobaczyli Państwo, jak historia meblarstwa w stylu Thoneta została do dziś zachowana, podtrzymywana przez wiele firm na całym świecie, które do tej pory produkują te meble. Meble, które Michael Thonet wymyślił, są meblami ponadczasowymi i nie straciły nic na aktualności. Stoły, krzesła, stoliki okolicznościowe, kawiarniane, fotele bujane, kanapy. Ten styl, który jednak zmieniał się na przestrzeni blisko 200 lat, trwa do dziś – mówi Paweł Michalski, autor wystawy.

Za najcenniejszy element swoje kolekcji Paweł Michalski uważa zupełnie inny mebel – to klęcznik. Jest on wyjątkowy, wykonany jest tak, że dziś trudno byłoby znaleźć producenta, który podjąłby się wykonania mebla w tamten, unikatowy sposób.

Najbardziej znane jest krzesło „14”. Do tej pory jest produkowane, w dziesiątkach milionów sztuk. Krzesło numer 14 składa się z 6–8 drewnianych elementów, klejonych i wzmocnionych wkrętami.

W 2002 roku Austria wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z krzesłem Thoneta nr 14. Słynne krzesło można także zobaczyć w filmie „Kabaret” z Lizą Minnelli. Amerykański fotograf Bob Willoughby w 1960 roku sfotografował Marilyn Monroe na planie filmu „Pokochajmy się”

Wystawa potrwa do 3 marca 2024 r. Za jej wizualną część odpowiada grafik Muzeum – Joanna Karpowicz.

Źródło: Muzeum w Lewkowie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze