Najpiękniejsze ilustracje w Filii nr 9
Czytanie i oglądanie, otwieranie, układanie, rysowanie i smakowanie książek na wszystkie sposoby. Takie szaleństwo tylko z okazji Dnia Dziecka i tylko w Filii nr 9 z przedszkolakami z „Chatki Puchatka”. A w prezencie wystawa ręcznie wykonanych kolaży inspirowanych pracami wybitnych ilustratorów.
Wystawa „Czytanie przez oglądanie” to okazja spotkania z postaciami z klasyki polskiej ilustracji, stworzonymi przez: Jana Marcina Szancera, Olgę Siemaszko, Bohdana Butenkę, Kazimierza Mikulskiego, Janusza Grabiańskiego czy Zbigniewa Rychlickiego. Z tkaniny, dzianiny, filcu, wstążek, tasiemek czy patyczków do lodów – dzięki zdolnościom plastycznym Joanny Piotrowskiej, Malwiny Nowackiej i Katarzyny Chudzik – powstały Calineczka, Pan Kleks, Pinokio, Ferdynand Wspaniały, Rogaś, Plastuś, Gucio i Cezar oraz Alicja w krainie czarów. Ręcznie wykonane prace, które można dotknąć, oczarowały najmłodszych gości.
Wiele emocji wzbudziły również prezentowane książki. Każdy odkrył coś dla siebie. Jedni zachwycali się „Elementarzem” Falskiego, inni – trójwymiarową książką o rafach koralowych, a wszyscy bajeczką „Otwórz okienko”, która była inspiracją do stworzenia wystawy o ilustracji dla dzieci. Kto nie zna tej uroczej historii z tekstem Heleny Bechlerowej i ilustracjami Hanny Czajkowskiej, niech szybko nadrobi zaległości. Książeczka wydana w 1969 roku robi wrażenie, a obecnie została wznowiona przez wydawnictwo „Dwie Siostry”. Jednak największe zainteresowanie wzbudził „Książę w cukierni” autorstwa Marka Bieńczyka z ilustracjami Joanny Concejo, dający możliwość rozłożenia w formie leporello na sześć i pół metra!
Oprócz poznawania książkowego bogactwa przedszkolaki układały kostki z fragmentami ilustracji, tworząc całe obrazy i otwierały kartonowe okienko, w którym kot chodził po parapecie, a rysunkowa woda z konewki podlewała kwiaty w doniczkach. Nie zabrakło również śpiewu, tańca i recytacji w pięknym przedszkolnym występie.
To jeszcze nie koniec! Na koniec dzieci stworzyły picture book, do którego każde dorysowywało swój element. Były również życzenia i coś słodkiego – to, co „Tygryski” lubią najbardziej. Dziękujemy zatem „Tygryskom”, a wszystkich dzieci i dorosłych, zapraszamy do oglądania od 31 maja do jesieni w Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu przy ulicy Serbinowskiej 1A.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu