„Napoleonka” na kaliskich przystankach
W ramach cyklicznego projektu „POSTÓJ ZE SZTUKĄ” od 5 grudnia 2024 do 5 lutego 2025 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w siedmiu wybranych witrynach przystanków autobusowych prezentuje pracę Hanny Krzysztofiak pt. „NAPOLEONKA”, pochodzącą z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.
Obraz „Napoleonka” z premedytacją został namalowany jako ostatnia praca na wystawę pt. Napoleonka albo Śmierć w Polana Institute. W odróżnieniu od pozostałych prac ma radosny, triumfalny nastrój. Jak mówi sama artystka, Napoleonka „jest nie tylko zwieńczeniem wystawy, ale też mojej drogi – nie wyłącznie malarskiej, ale też emocjonalno-psychologicznej”. Krzysztofiak cytuje motyw z płótna Napoleon przekraczający Przełęcz Świętego Bernarda w1800 roku Jacquesa-Louisa Davida – swój ulubiony obraz triumfu w historii sztuki. Patos oryginału zostaje zastąpiony żartobliwym, momentami komiksowym wręcz detalem. W wersji Krzysztofiak klacz (nazywana przez artystkę Konicą), ma wielkie kobiece usta wyszczerzone w szerokim uśmiechu. Jeździec zniknął z jej grzbietu, za to pod kopytami można dojrze
rozczłonkowane zwłoki. Dłoń Napoleona, która w oryginale wskazuje palcem na niebo, u Krzysztofiak leży pośród szczątków. Dla artystki to symboliczny gest odcięcia pouczającej, oskarżycielskiej dłoni patriarchatu. Wyryte w skale imiona wielkich wodzów zostają zastąpione nazwiskami kobiet, które inspirują Krzysztofiak – artystki Tracey Emin i kompozytorki Björk Guðmundsdóttir. Inskrypcję Bonaparte zastąpił żartobliwy podpis artystki – Haniaarte.
Hanna Krzysztofiak ur. 1985, absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2020 roku podczas Warsaw Gallery Weekend otrzymała nagrodę Fundacji Sztuki Polskiej ING. Mieszka i pracuje w Warszawie. Głęboko introspekcyjne malarstwo artystki, pozornie złagodzone przez elementy kiczu i auto ironii, celowo bawi się ideą procesu twórczego jako autoterapii. Kompleksy, niepopularne uczucia i wstyd są głównymi bohaterami obrazów. Konfrontacja jawi się jako jedyna szansa na wyzwolenie, a feminizm rodzi się poprzez oswojenie wizji samotności.
WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE I ZBIOROWE
Portret damy, Polana Institute, Warszawa 2024
Last Spring, NADA Miami 2022
Niepokój przychodzi o Zmierzchu, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2022
WORLD(S), BWA Wrocław, 2022
Craving Supernatural Creatures, VBKÖ, Wiedeń 2022
Haus Wien, Wiedeń 2021
W te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające przenoszę się myślą, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa 2021
Napoleonka albo śmierć, Polana Institute, Warszawa 2020
The Kitchen, Polana Institute, Warszawa 2020
Exhibition for Your Apartment, Galeria Dawid Radziszewski, Warszawa 2020
Polana Interiors, Polana Institute, Warszawa 2019
Pierścień i róża, Polana Institute, Petrykozy 2019.
Reprodukcję Napoleonki w ramach projektu „Postój ze Sztuką” można ogląda
w witrynach przystanków autobusowych miasta Kalisza w następujących lokalizacjach:
- Parczewskiego (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
- Plac Jana Pawła II (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
- Górnośląska Kaliniec(kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
- Wyszyńskiego Słoneczna
- Chopina II LO(kierunek jazdy: Rogatka)
- Nowy Rynek Babina (kierunek jazdy: Chopina)
- Śródmiejska Złoty Róg(kierunek jazdy: pl. Jana Pawła 2)
Czas trwania wystawy plenerowej: 5.12.2024-5.02.2025
Pracę Hanny Krzysztofiak pt. Napoleonka prezentujemy dzięki uprzejmości Fundacji Sztuki Polskiej ING, z której kolekcji pochodzi obraz.