baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Narodowe Czytanie 2024

Jak co roku, kultywowano akcję trwającą od 2012 roku, podczas której w całej Polsce organizuje się publiczne odczyty znanych utworów polskiej literatury. Tym razem wybór padł na Kordiana Juliusza Słowackiego.

Kaliskie wydarzenie organizowane było pod Basztą Dorotką. Organizowała je Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu im. Adama Asnyka. Jej dyrektor Robert Kuciński, w rozmowie z naszym portalem, przyznał że popularność bibliotek rośnie i sceptycznie podchodzi do licznych badań, donoszących o niskim poziomie czytelnictwa w naszym kraju.

Uważam, że biblioteki mają się dobrze, czytelnictwo w naszej rośnie. Nie skupiałbym się na nie do końca sprawdzonych danych o tym, ile osób czyta książki. Choć, nie ukrywam, narodowe czytanie nie jest moją ulubioną formą promocji czytelnictwa, to jako Miejska Biblioteka Publiczna organizujemy je najlepiej jak potrafimy. Są to imprezy plenerowe, w których ludzie chętnie uczestniczą. Od lat nie musimy zapraszać osób do czytania, ale ogłaszamy że istnieje nabór. Mieszkańcy się sami zgłaszają i zwykle mamy pełną reprezentacje społeczną – starszych i młodszych, kobiet i mężczyzn, ludzi różnych profesji.

Robert Kuciński, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka

Przyznał jednak, że sama formuła Narodowego Czytania powinna przejść pewne odświeżenie

Jestem zwolennikiem odświeżenia koncepcji Narodowego Czytania. Wciąż wracamy do przeszłości, do książek, które są zazwyczaj lekturami szkolnymi i zdążyliśmy je już poznać. Należałoby wybrać na tę okoliczność bardziej współczesnych pisarzy, takich jak Olga Tokarczuk czy Szczepan Twardoch, którzy zbierają liczne nagrody za granicą, ale tworzą w naszym kraju.

dodał Kuciński

Kordiana w tym roku czytali w tym roku politycy, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele organizacji społecznych i liczni mieszkańcy, którzy zgłosili swój akces do udziału w projekcie. Tożsame wydarzenie zorganizowała także Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku oraz inne instytucje kultury w podkaliskich miejscowościach.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze