Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Narodowe Czytanie w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu

W ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, Książnica Pedagogiczna w Kaliszu zaprosiła miłośników literatury na wyjątkowe wydarzenie poświęcone jednemu z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu – „Kordianowi” Juliusza Słowackiego. Fragmenty tej lektury zabrzmiały w Kaliszu w szczególnej oprawie.

Gościem honorowym spotkania był Zbigniew Lesień – aktor teatralny i filmowy, były dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jego interpretacja dramatycznych fragmentów „Kordiana” przykuła uwagę zgromadzonej publiczności, nadając nowy wymiar temu klasycznemu utworowi. Warto dodać, że gość biblioteki wyreżyserował „Kordiana” dla Teatru Telewizji w 2022 roku z okazji Roku Romantyzmu Polskiego.

Obok Zbigniewa Lesienia, który swoją charyzmą wprowadził słuchaczy w świat Słowackiego, fragmenty „Kordiana” czytali również zaproszeni goście: starosta kaliski Jan Adam Kłysz, Jarosław Wujkowski dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Anna Napierała zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu, Anna Piotrowska zastępca dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatury w Kaliszu, Magdalena Sekura-Nowicka dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Piotr Bigora dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego, Joanna Dolna dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu, Beata Prus dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu, Sylwia Baranowska dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu, Robert Kuciński dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznaj im. Adama Asnyka w Kaliszu, Jerzy Szukalski z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.

Ich interpretacje spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zgromadzonych gości. Spotkanie było nie tylko okazją do celebrowania narodowej literatury, lecz także inspiracją do głębszej refleksji nad tematami, które porusza Słowacki – patriotyzmem, marzeniami oraz walką o wolność i tożsamość narodową.

Wydarzenie, które poprowadził polonista i radiowiec Witold Torbiarczyk, zgromadziło także młodzież z kaliskich szkół – uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Zdalnie uczestniczyli również uczniowie z innych placówek, w tym ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Krotoszynie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrzeszowie, Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie.

Na zakończenie odbyła się dyskusja ze Zbigniewem Lesieniem na temat wpływu „Kordiana” na polską kulturę i współczesne rozumienie patriotyzmu. Dla wielu była to wyjątkowa okazja, by z pierwszej ręki usłyszeć o doświadczeniach aktora związanych z pracą nad dziełami romantyzmu oraz o roli, jaką polska literatura odgrywa w formowaniu tożsamości narodowej.

Spotkanie w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu było nie tylko świętem polskiej literatury, ale także cenną lekcją o wartości słowa i narodowych tradycji, które – jak udowodnił „Kordian” – wciąż inspirują i poruszają współczesnych odbiorców.

Informacja Prasowa siążnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze