baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Kaliszu odbywają się dwa wydarzenia z tym wiązane.

Kaliskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, organizowane przez Archiwum Państwowe w Kaliszu, miały miejsce o godzinie 12 przed gmachem kaliskiego więzienia przy ulicy Łódzkiej.

Na wstępie o kaliskich Niezłomnych opowiedziała dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, współorganizator uroczystości. Kwiaty i znicze pod ekspozycją poświęconą pamięci żołnierzy wyklętych złożyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i stowarzyszeń. W imieniu społeczności Miasta Kalisza, pamięć Niezłomnych uczcili Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza oraz Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza.

Podczas uroczystości odczytano apel poległych.
























O godzinie 18:00 w ramach inicjatywy Stowarzyszenia Kaliscy Patrioci, w Klasztorze O.O. Franciszkanów odbędzie się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej nastąpi złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Armii Krajowej w Ogrójcu O.O. Franciszkanów. 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza, Archiwum Państwowe w Kaliszu, Facebook Kaliscy Patrioci, Instytut Pamięci Narodowej

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze