Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, święto państwowe ustanowione przez Sejm. Zostało wprowadzone na mocy ustawy, uchwalonej 24 kwietnia 2015 r. Upamiętnia ono zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

W Kaliszu 8 maja o godz. 12.00 z wieży ratuszowej wybrzmi hymn państwowy, po hymnie, przed tablicą pamiątkową usytuowaną na ścianie ratusza, poświęconą bohaterom I i II wojny światowej, władze miasta złożą wiązankę kwiatów. Wartę honorową wystawi Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej w mundurach z okresu II wojny światowej. Asystę honorową stanowić będzie także poczet sztandarowy Miasta Kalisza, który wystawi Straż Miejska. 
Święto ustanowione zostało „w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”. Od zakończenia wojny do 2014 r. było obchodzone 9 maja, oficjalnie jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, a w latach 1945 – 1950 był to także dzień wolny od pracy. Ustawa z 2015 r. zniosła dekret Krajowej Rady Narodowej z 8 maja 1945 roku, który podpisał Bolesław Bierut o ustanowieniu Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności przypadającego na dzień 9 maja.
Różnica w datach wynika z faktu, że alianci zachodni i przedstawiciele pokonanej hitlerowskiej III Rzeszy podpisali porozumienie o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wcześniej od sowietów. Uczynili to w Reims, 7 maja 1945 r. o godzinie 2.41 nad ranem. Przewidywało ono przerwanie walk 8 maja o godzinie 23.01. Następnie ten sam dokument przekazano przedstawicielom Związku Radzieckiego. Podpisy pod nim złożyli 8 maja o godzinie 22.30 w Berlinie. Jednak w Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już wówczas 9 maja i dlatego ten właśnie dzień w ZSRR i krajach mu podporządkowanych obchodzono jako Dzień Zwycięstwa. Kraje, w których obchodzi się święto 8 maja to: Czechy, Francja, Polska, Słowacja i Wielka Brytania.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze