baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Naukowcy Uniwersytetu Kaliskiego zbadali poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego Polaków

Dr Anna Ludwiczak, współautorka projektu BBE (Barometr bezpieczeństwa ekonomicznego gospodarstw domowych w Polsce), prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Kaliskiego i dr Arkadiusz Derkacz, kierownik wspomnianego projektu podzielili się pierwszymi wynikami swoich badań w zakresie poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego obywateli naszego kraju. Badaniami, które w tej formie przeprowadzono po raz pierwszy, objęto 2170 osób i ma to być dopiero początek i wstęp do dalszych oraz poszerzonych analiz.

Barometr bezpieczeństwa ekonomicznego gospodarstw domowych (wskaźnik BBE) ma na celu ujawnianie odczuć społecznych w tym zakresie. Metoda badawcza i analityczna została opracowana na Uniwersytecie Kaliskim im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu, w katedrze Prawa i Ekonomii. Wskaźnik BBE jest szacowany na podstawie badań ankietowych realizowanych kwartalnie (w tym przypadku w listopadzie) przez Ogólnopolski Panel Badawczy ARIADNA. Szczegółowe wyniki badania są publikowane w odrębnym raporcie publikowanym przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Kaliskiego. Dodatkowo w ankiecie zadano pytania o ocenę ogólną sytuacji ekonomicznej Polski jako takiej. Co ciekawe, z badań wynika, iż w odczuciu bezpieczeństwa ekonomicznego nie ma już podziału na Polskę wschodnią i zachodnią.

Zanika podział na tzw. Polskę A i Polskę B. Często się o tym mówi – Polska A i Polska B, Wschód i Zachód. Tutaj się okazało, że jeśli patrzymy na odczucia bezpieczeństwa gospodarstw domowych, ten podział zanikł, o ile w ogóle gdzieś się ujawnia. Historyczne, społeczno-gospodarcze czy polityczne uwarunkowania w Polsce nie są tym elementem, który różnicuje Polskę na A i B – tłumaczy dr Arkadiusz Derkacz

W trakcie badania przeanalizowano szereg czynników i danych, ale jednym z ciekawszych aspektów jest np. to, na co Polakom (ich zdaniem) brakuje pieniędzy najbardziej. W tej kategorii znajdują się przede wszystkim leki. Obywatele naszego kraju dość jednoznacznie wskazali, że są to produkty, na które mamy za mało pieniędzy i gdybyśmy mieli ich więcej, to jest to również pierwsza z potrzeb, na którą najchętniej wydawalibyśmy „nadwyżki” środków.

Leki i generalnie wydatki medyczne pokazały, że mamy z nimi problem i to jest problem bezdyskusyjny. Mamy na nie za mało pieniędzy i na to w pierwszej kolejności byśmy wydali, gdybyśmy mieli nadwyżkę budżetową. Dla przykładu hotele i turystyka wciąż postrzegane są przez nas jako dobro luksusowe. Chętnie wydalibyśmy na nie pieniądze, ale nie mamy takiego poczucia, że na to w pierwszej kolejności nas nie stać, a tak było właśnie z lekami. Z jednej strony nas na nie stać, a z drugiej to pokazuje, że leki są względnie drogie z perspektywy naszych respondentów – dodała dr Anna Ludwiczak

Biorąc pod uwagę preferencje polityczne respondentów, okazało się też na przykład, że najwyższy poziom odczuć bezpieczeństwa ekonomicznego dotyczy zwolenników Koalicji Obywatelskiej. Swoje bezpieczeństwo ekonomiczne na poziomie dostatecznym ocenili wyborcy Lewicy, Prawa i Sprawiedliwości oraz Trzeciej Drogi, a najniższy wskaźnik wskazali wyborcy Konfederacji.

Na podstawie odczuć Polaków, które ujawniły się w wyniku badania ankietowego można stwierdzić, iż ogólny poziom bezpieczeństwa ekonomicznego gospodarstw domowych jest na poziomie dostatecznym. Uzyskany wynik z całą pewnością nie jest zadowalający. Wartość 0,33 pkt. znajduje się wyraźnie poniżej przeciętnej. W poszczególnych grupach społecznych, różnicowanych według różnych kryteriów, wyniki są jednak bardzo różne. W Polsce istnieją grupy, według odczuć których poziom bezpieczeństwa ich gospodarstw domowych jest dobry. Są także takie grupy społeczne, dla których bezpieczeństwo ekonomiczne jest oceniane jako niemalże krytycznie niskie.

Jak twierdzą naukowcy, badane przez nich zagadnienie jest interesujące z punktu widzenia społecznego czy politycznego, ale konstrukcja badania może sprawić, że okaże się to ciekawe także dla przedsiębiorców, którzy skupiają swoją działalność na konsumentach. Honorowy patronat nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Raport jest dostępny na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Kaliskiego: https://wydawnictwo.uniwersytetkaliski.edu.pl/barometr-bezpieczenstwa-ekonomicznego-gospodarstw-domowych-w-polsce/

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze