„Nie tylko dla toastu. Piękno pucharów i kielichów”- nowa wystawa czasowa w Muzeum w Lewkowie
Wystawa „Nie tylko dla toastu. Piękno pucharów i kielichów” – dopięta na ostatni guzik. W jadalni Pałacu Lipskich można już podziwiać piękne szkło i wyroby emalierskie z kolekcji prywatnej.
Prezentowana w Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy kolekcja obejmuje blisko 200 obiektów, głównie z końca XIX w i pierwszej połowy XX wieku. Sporą część kolekcji stanowią kieliszki tzw. remery. W XVIII w. ustalił się kształt remera – był to niewielki kieliszek z pękatą czarą i pustą wewnątrz, nieco przypominającą trąbkę, trzonostopą. Czary, trzony i stopy zaczęto ozdabiać szlifiersko. Trzony często ozdabiano filigranem lub nitkami powietrznymi. Czary zaś rytowano, malowano emaliami i złocono. Są obiekty sporządzone technikami pochodzącymi z Wenecji, technikami emalierskimi, szkło uranowe oraz wyroby wykonane niezwykle misternie, w technice komórkowej ( fr. „cloisonne”).
Nie mniej ważną częścią przedstawianej kolekcji są obiekty sporządzone technikami pochodzącymi z Wenecji. Szkło wytwarzano w Wenecji już od VIII wieku. Tajników ich produkcji nie udało się Wenecjanom utrzymać w tajemnicy i w niektórych hutach w Europie z sukcesem wytwarzano wyroby szklane o podobnym stopniu skomplikowania. A wynalazki murańskich szklarzy to wysokiej jakości szkło kryształowe, szkło emaliowane, szkło awenturynowe, szkło millefiori, filigran nitkowy, sieciowy i w postaci tasiemek.
Technika emalierska polegająca na zdobieniu metalowych ( zazwyczaj miedzianych ) naczyń za pomocą kolorowych szklistych powłok, które mogą pokrywać całość wyrobu lub tylko jego fragmenty. Technika ta jest znana od czasów bizantyjskich.
Szklane cuda można oglądać w jadalni Pałacu Lipskich w Lewkowie do końca marca 2025r.
Informacja Prasowa Muzeum w Lewkowie