Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Nie żyje Izabella Cywińska – była dyrektor kaliskiego Teatru

23 grudnia 2023 roku w wieku 88 lat zmarła Izabella Cywińska, była dyrektor kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w latach 1970-1973, a także Honorowa Obywatelka Miasta Kalisza. Izabella Cywińska była pierwszym ministrem kultury po transformacji ustrojowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Izabella Cywińska urodziła się w 1935 we Lwowie, a wychowywała w Kamieniu Puławskim. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Po trzyletniej przygodzie z kaliskim teatrem, reaktywowała w 1973 roku Teatr Nowy w Poznaniu, którym kierowała do 1989 roku. Za wystawienie sztuki Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć. była przez kilka miesięcy internowana w trakcie stanu wojennego. Od 12 września 1989 do 12 stycznia 1991 była ministrem kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

fot. Polsat News

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze