Nie żyje Maria Szymańska – opiekunka kościółka św. Wojciecha

Wieloletnia opiekunka kościółka św. Wojciecha na Zawodziu, zawsze uśmiechnięta, wiernie i z pełnym poświęceniem służyła wszystkim chętnym ludziom, pragnącym choć na chwilę zatrzymać się u św. Wojciecha, w najstarszym miejscu kultu chrześcijańskiego w Kaliszu.

Maria Szymańska urodziła się 24.03.1931 r., z domu Paraczyńska. Pochodziła z wielodzietnej rodziny. Była najstarszą córką Anny i Józefa Paraczyńskich, rodziny zamieszkującej od wielu pokoleń na Zawodziu. 24 marca 2021 r., skończyła 90 lat. Od blisko siedemdziesięciu lat mieszkała kilkanaście metrów od kościółka św. Wojciecha na Zawodziu. Ta bliskość zamieszkania i ogromne zamiłowanie do tradycji i kościoła spowodowały, że wraz z mężem Józefem, wiele lat temu z ochotą podjęli się opieki nad kościółkiem i jego otoczeniem. Zawsze brali czynny udział w przygotowywaniu wszystkich uroczystości kościelnych jak również chętnie udostępniali kościółek turystom, których na przestrzeni lat były tysiące. Po śmierci męża Józefa w 1985 r. Maria Szymańska samodzielnie kontynuowała tradycję opieki nad zabytkiem, w czym była wspierana przez swoją rodzinę. Za swoją wieloletnią, społeczną  działalność i troskę o dziedzictwo kulturowe została nagrodzona przez Prezydenta Miasta Kalisza nagrodą w dziedzinie kultury 2015/2016.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze