Niecodzienna zbiórka strażaków z Kamienia

Wymiana wozów strażackich to niewątpliwie priorytetowy temat dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Na niecodzienny pomysł wpadli strażacy z Kamienia (gm. Ceków-Kolonia), gdzie postanowiono wyremontować, a następnie sprzedać zabytkowy fortepian. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowego wozu.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieniu dysponują na ten moment wysłużonym, niemal 30-letnim autem. Utrzymanie i remont posiadanego przez strażaków wozu marki Renault Midliner M180 to kolejne koszty, ale i samochód ten nie jest już w stanie zabrać całego wyposażenia ochotników. Stąd powzięli oni pomysł na zakup nowego wozu strażackiego. Niestety, koszt jest ogromny – to ponad800 tys. zł. Połowę tej kwoty mogą uzyskać z dotacji zewnętrznych, a drugą połowę będą stanowiły środki gminne oraz środki własne OSP Kamień. Dlatego podpatrując innych ochotników, którzy w różnorodny i czasem niekonwencjonalny sposób wspierali własne budżety na zakup wozu, wpadli na niecodzienny pomysł.

Wśród ochotników z OSP Kamień nie brakuje fachowców specjalizujących się w renowacji pianin i fortepianów. Druhowie chcą wykorzystać swój kapitał ludzki i zakupili zabytkowy fortepian, który po remoncie zostanie sprzedany, a uzyskane w ten sposób środki zasilą strażacki wkład na nowy samochód dla ochotników.

„Oprócz inicjatyw różnych zbiórek, druhowie wpadli na pomysł, abyzakupić i wyremontować zabytkowy, prawie 100-letni fortepian renomowanej firmy Bechstein. W związku z tym, że przy jednostce pracuje ok. 10 druhów zajmujących się zawodowo renowacjami pianin i fortepianów w kilku okolicznych firmach, postanowili własnymi siłami podjąć tego wysiłku i charytatywnie wziąć udział w remoncie tego fortepianu” – powiedział Latarnikowi Kaliskiemu Damian Fijałkowski, sekretarz OSP Kamień.

Strażacy z Kamienia przewidują, że do czerwca instrument będzie gotowy na sprzedaż. Cena takiego zabytkowego fortepianu po kapitalnym remoncie będzie wynosiła ponad 30 tys. zł i zostanie docelowo w całości przekazana na wkład własny do zakupu wozu strażackiego.

Jak dodaje D. Fijałkowski „fortepian był w opłakanym stanie i wymaga dużego nakładu pracy, a także dorobienia kilku elementów. Zostanie także poddany profesjonalnemu strojeniu.  Wiele firm współpracujących i podwykonawców również wspomaga tę inicjatywę, oferując rabaty lub przekazując niektóre elementy. Gruntowny remont obejmie również malowanie i lakierowanie powierzchni, dzięki temu fortepian będzie wyglądał jak nowy”.

Obecnie druhowie uruchomili zbiórkę za pośrednictwem portalu zrzuta.pl, której celem jest uzyskanie 15 tys. zł na zakup podzespołów i elementów do fortepianu, a także na usługi zewnętrzne, których druhowie nie są w stanie samodzielnie wykonać. Na dzień dzisiejszy na liczniku jest niemal 1,4 tys. zł, co stanowi 9 % potrzebnej kwoty. Wpłat można także dokonywać na konto bankowego OSP Kamień: 54 8557 0009 0600 0341 2006 0001, podając w tytule: “darowizna na zakup samochodu”.

Warto dodać, że OSP w Kamieniu posiada 115 czynnych członków, w tym 26 członków bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. W tych nie brakuje, bowiem tylko w 2020 roku strażacy z Kamienia wyjeżdżali 30 razy do różnego rodzaju akcji, zdarzeń drogowych czy pożarów. W przyszłym roku jednostka będzie obchodziła jubileusz 110-lecia od chwili jej założenia.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia tej ciekawej, a jednocześnie pożytecznej zbiórki! Dzięki wymianie wozu strażacy z Kamienia będą mogli szybciej i bezpieczniej dotrzeć do celu. Umożliwi zabrać cały niezbędny sprzęt do akcji, a także skutecznie udzielić pomoc osobom, które jej potrzebują.

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Kaliska Straż Miejska z nowym komendantem – kto nim został?

7 grudnia 2021

Z końcem tego roku nastąpi zmiana na najwyższym stanowisku w...

czytaj więcej»

Świąteczne Spotkanie z Tradycją w Brzezinach

6 grudnia 2021

Już po raz osiemnasty w świątecznej atmosferze spotkali się przedstawiciele...

czytaj więcej»

Kaliskie Linie Autobusowe ruszyły z mikołajkową akcją

6 grudnia 2021

Kaliski przewoźnik kolejny już raz przygotował dla swoich pasażerów mikołajkowe...

czytaj więcej»

NIK zdecydowała się zawitać do ratusza – powodem remont gabinetu prezydenta

6 grudnia 2021

Po kilku miesięcznej przerwie powraca temat remontu m.in. gabinetu prezydenta...

czytaj więcej»

Villa Calisia zamknięta dla interesantów

6 grudnia 2021

Dodaj tu swój tekst W związku z zarządzeniem Prezydenta Miasta...

czytaj więcej»

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowe auto

6 grudnia 2021

Zespół Szkół Samochodowych wzbogacił się o nowy samochód, który będzie...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter