FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Niepoważne kolaże – zaproszenie na wystawę wyklejanek Wisławy Szymborskiej w Lewkowie

Od 4 stycznia do końca lutego 2023r. w Dawnej Wozowni w Muzeum w Lewkowie będzie można oglądać wyklejanki autorstwa Wisławy Szymborskiej. Na wystawie czasowej, która w Wielkopolsce otwiera rok poświęcony Szymborskiej z okazji jej setnych urodzin, będzie można zobaczyć aż 50 prac naszej Noblistki. To nie lada gratka i już dziś zapraszamy do Lewkowa. W tej części Wielkopolski prace Szymborskiej będą prezentowane po raz pierwszy.

Skąd pomysł na taką twórczość? W latach 70. brakowało kartek pocztowych. Poetka zaczęła w ten sposób korespondować z przyjaciółmi. Kolaże traktowała jak rodzaj prywatnego listu, dlatego opierała się przed pokazywaniem prac publicznie. Propozycje padały szczególnie po tym, jak dostała Nobla, ale mówiła, że „nie cała jest na sprzedaż”. Z drugiej strony wyklejanki były dla niej rodzajem sztuki.

Rok 2023 rok został ustanowiony Uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rokiem Wisławy Szymborskiej. My w Nowy 2023 Rok wejdziemy z pracami Noblistki. I to tak naprawdę będzie też pierwsza wystawa czasowa, którą inaugurować będziemy działalność muzeum. Niewiele trzeba było do stworzenia kolaży, kartonik, nożyczki, dużo gazet, z których wycinała napisy, tytuły i ilustracje. W tych pracach poetki, którym towarzyszy słowo, można się dopatrzyć prototypu dzisiejszych memów – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Sekretarz poetki, Michał Rusinek, wspominał, że gdy zabierała się do wyklejania, mówiła, że „teraz jest artystką”. – To prawda, nie wpuszczała nawet nikogo do domu, bo był bałagan i wszędzie leżały przygotowane wycinki z gazet. Wyklejanki nie były dziełem przypadku. Po śmierci poetki okazało się, że miała w domu teczki z posegregowanymi skrawkami. Na każdej opis: „oczy”, „ręce”, „wąsy”. Wszystko przygotowane do pracy. Znajomi wiedzieli o tej pasji i przynosili stare, czasem nawet XIX-wieczne gazety, żeby mogła z nich wycinać. Sama poetka była na przykład wierną czytelniczką magazynu „National Geographic”.

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu autorstwa Holendra Johna Alberta Jensena pt. „Koniec i początek”.

W filmie z 2011r. znalazły się  refleksje Szymborskiej o poezji: – „Każdy poeta chciałby, żeby jego wiersze były jak najdłużej czytane, rozumiane, potrzebne, ale jednocześnie przypuszczam, że każdy poeta ma wiersze, którym życzy, aby przestały być aktualne, są to wiersze o nienawiści, o przemocy”. W filmie pojawiają się znane postacie, m.in. Andrzej Wajda, który mówi: „Wiersze Szymborskiej to proza chwycona za gardło” poetka Ewa Lipska, lekarz Andrzej Szczeklik oraz Kora.

Muzeum w Lewkowie otrzymało także licencję od stacji TVN na publiczny pokaz filmu „Chwilami życie bywa znośne” autorstwa Katarzyny Kolendy- Zalewskiej. Pokaz tego filmu o Wisławie Szymborskiej zaplanowano na poniedziałek 23 stycznia 20223r.  Wystawie wyklejanek „Niepoważne kolaże” towarzyszyć będą również warsztaty plastyczne – tworzenia kolaży.

Wyklejanki pochodzą ze zbiorów Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

źródło: muzeum w Lewkowie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze