baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

Niesamowite klatki schodowe i podwórka. Spacer z Maciejem Błachowiczem

Z racji znaczenia historycznego Kalisz posiada interesujący zasób zabytkowego budownictwa mieszkalnego. Najstarsze budynki mieszkalne pochodzą z I ćwierci XIX wieku. Obiekty te nie tylko reprezentują różne style, ale są przykładami różnorodnych rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych oraz wskazują na stopień zamożności inwestorów i mieszkańców. Stowarzyszenie Multi.Art organizuje spacer z Maciejem Błachowiczem, który odbędzie się 2 września 2023 roku.

Chociaż znacząca liczba kamienic powstała w okresie odbudowy miasta (1918–1927), bogato reprezentowane są klasycyzm, historycyzm, eklektyzm i secesja. Po I wojnie światowej powstają zarówno kamienice nawiązujące do przeszłości, jak i modernistyczne.

Trasa spaceru pokaże najbardziej interesujące i reprezentatywne klatki schodowe budynków mieszkalnych i podwórka w Kaliszu, połączona będzie ze wskazaniem ich wartości historycznych, artystycznych i naukowych. W czasie spaceru omówimy także możliwości wyeksponowania (przywrócenia) tych walorów poprzez właściwe działania konserwatorskie.

Spacer poprowadzi Maciej Błachowicz, historyk, regionalista. Członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (oddział w Kaliszu). Posiada tytuł honorowego przewodnika PTTK, dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Na spacer obowiązują zapisy – należy wysłać maila na adres: stowmultiart@gmail.com, a w jego tytule wpisać „Niesamowite kaliskie klatki schodowe i podwórka” (w treści należy dać także namiary na siebie).

Źródło: Multi.Art

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze