Nietrzeźwy nastolatek – sprzedawczyni z zarzutami

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich zostali poinformowani przez matkę 16-letniego chłopca o tym, że syn prawdopodobnie jest nietrzeźwy, gdyż wyczuła od niego woń alkoholu. Chłopiec w rozmowie przyznał się, że pił piwo. Wspomniana kobieta znalazła również u syna paragon świadczący o tym, że zakupił on alkohol w jednym z kaliskich sklepów spożywczych.

Jak ustalili policjanci 16-latek wraz ze swoją dziewczyną udali się po zakup 5 piw. Chłopak wszedł do sklepu aby zakupić alkohol natomiast jego dziewczyna czekała na zewnątrz. Wspólnie spożywali piwo, a następnie udali się do domu. Policjanci prowadzący postępowanie przesłuchali na okoliczność sprzedaży alkoholu świadków, a sprzedawczyni jeszcze tego samego dnia usłyszała zarzut. Za swój czyn odpowie przed sądem, grozi jej kara grzywny.

„Zdajemy sobie sprawę, że określenie wieku młodej osoby „na oko” jest bardzo trudne. Dodatkowym utrudnieniem są maseczki, które nosimy w związku z pandemią. Jednak sprzedawcy muszą mieć świadomość, że w przypadku najmniejszych wątpliwości mają nie tylko prawo, ale i obowiązek poprosić klienta o okazanie dowodu tożsamości. Taka reakcja świadczy nie tylko o przestrzeganiu obowiązującego prawa, ale również o odpowiedzialności za siebie i innych. Nieodpowiedzialni sprzedawcy nie zdają sobie chyba sprawy, że sprzedając alkohol nieletniemu, mogą się przyczynić do wielu późniejszych tragicznych wydarzeń.” – tłumaczy asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy kaliskiej komendy.

Warto również pamiętać, że o fakcie wykrycia przez policję sprzedaży alkoholu osobom nieletnim, zawsze powiadamiany jest organ wydający zezwolenie na obrót alkoholem. W związku z tym, karę może ponieść również przedsiębiorca prowadzący punkt handlowy i grozi mu utrata koncesji na sprzedaż alkoholu. Policja apeluje o młodzieży apelujemy o rozsądek i przypomina, że mimo trwającej pandemii koronawirusa funkcjonariusze z Zespołu do spraw Nieletnich przyglądają się w jaki sposób młodzi spędzają czas wolny. Gdy zachodzi taka potrzeba interweniują. O przypadkach ujawnienia spożywania alkoholu przez osoby, które nie ukończyły 18-roku życia informują sąd rodzinny.

Źródło: KMP

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze