Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Niewystarczająca ilość miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych?

W ostatnim czasie do radnej Barbary Oliwieckiej zaczęły docierać głosy mieszkańców, skarżących się na niewystarczającą ilość miejsc przeznaczonych do parkowania. Radna wystosowała interpelację do prezydenta Krystiana Kinastowskiego ws. kart parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych skarżą się mieszkańcy miasta. Problem ten dotyczy również miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

Zgłosili się do mnie mieszkańcy, którzy mając kartę parkingową osoby niepełnosprawnej (zgodnie z art. 8 ustawy o ruchu drogowym), wciąż w wielu miejscach Kalisza mają problem ze znalezieniem miejsc parkingowych. Jako jeden z powodów, poza niewystarczającą liczbą miejsc parkingowych
w mieście, wskazują niewłaściwe używanie kart
– czytamy w interpelacji radnej.

Barbara Oliwiecka wystosowała do prezydenta zapytanie o ilość stanowisk parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych w mieście oraz liczbę kart parkingowych w obiegu, jak również weryfikację ich ważności. Radna zapytała również o to, czy egzekwowana jest konieczność zwrotu karty w przypadku wyjazdu lub śmierci osoby, na którą przedmiotowa karta była wystawiona i czy urząd posiada w tym zakresie uprawnienia i możliwości.

Z odpowiedzi Krystiana Kinastowskiego dowiadujemy się, że obecnie na terenie Kalisza na drogach publicznych oraz wewnętrznych, podlegających Zarządowi Dróg Miejskich wyznaczonych jest 246 stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych. Ile ważnych kart funkcjonuje obecnie w naszym mieście?
Przedmiotowe karty parkingowe wydawane są przez Powiatowy Zespół ds.
Orzekania o Niepełnosprawności i obecnie w obiegu funkcjonuje 4668 ważnych kart
– czytamy w odpowiedzi prezydenta.

Barbara Oliwiecka zaznaczyła, że odpowiedzi na interpelacje są w jej mniemaniu absolutnie niewystarczające. – Mieszkańcy będący poza strefą parkowania informowali mnie, że często zauważają, gdy ktoś posiadający kartę dla osób niepełnosprawnych parkuje na miejscach dla nich przeznaczonych, jednak jej prawowity właściciel przykładowo już nie żyje. Często bywa też tak, że sąsiedzi boją się zwracać uwagę i sprzeciwiać takim praktykom. Miasto nie podjęło w ogóle rękawicy, by spróbować coś z tym zrobić czy rozwiązać problem, po prostu podało suche liczby.

– Uzyskałam odpowiedź co do ilości wydanych kart, jednak brakuje informacji czy ich liczba rośnie oraz czy ktoś to kontroluje. Miejsca są cały czas blokowane, karty nie są odbierane i w zasadzie nikt poza strefą parkowania nie weryfikuje kto ma prawo do korzystania z nich – dodała radna.

Radna planuje zwrócić się z problemem do Powiatowego Zespołu Orzekania Niepełnosprawności.

Jak wygląda weryfikacja karty i czy egzekwuje się konieczność jej zwrotu?
Zespół nie prowadzi postępowania egzekucyjnego dotyczącego kart ani
nie weryfikuje ich ważności poza strefą płatnego parkowania. Natomiast przy wydawaniu
nowej karty parkingowej, nieważna karta podlega zwrotowi przewodniczącemu Powiatowego
Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
– odpowiada prezydent.

Kto może uzyskać kartę?
Kartę uzyskać może każdy, kto posiada stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się lub wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej.

Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności:

  • 04-O (choroby narządu wzroku),
  • 05-R (upośledzenie narządu ruchu)
  • 10-N (choroba neurologiczna).

Jeśli nie masz w orzeczeniu wskazania do uzyskania karty parkingowej – nie dostaniesz jej.
Ubiegając się o kartę musisz liczyć się z kosztem 21 zł. Ważna jest do zakończenia czasu, na jaki masz przyznane orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż 5 lat.

Co zyskujesz?

Dzięki karcie parkingowej możesz parkować na tak zwanych kopertach w Polsce i za granicą. Takie miejsca parkingowe zazwyczaj są blisko wejść do budynków, urzędów czy instytucji. Dodatkowo możesz parkować na nich bezpłatnie w niektórych miastach. Dowiedz się w wydziale komunikacji urzędu miasta albo starostwa, czy w twoim mieście jest taka możliwość.

fot.: pixabay

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze