baner_FBAnt
Projekt Poznań
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Nikt się tego nie spodziewał

Wyspecjalizowana kadra nauczycielska, bardzo liczne zainteresowanie ofertą edukacyjną wśród uczniów szkół podstawowych, wysokie wymagania punktowe na większość profili, na myśl od razu mogą nasuwać się jedne z lepszych liceów w naszym mieście, a jednak dzisiaj jako uczeń owej szkoły chciałbym przybliżyć fenomen Technikum im. św. Józefa przy ulicy Złotej.

Kompleks budynków seminaryjnych sięga początków lat 90, budowę Wyższego Seminarium Duchownego rozpoczęto w piętnastą rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II, a sam papież odwiedził budynek 4 czerwca 1997 roku. Na tamte czasy nikt nie mógł przewidzieć, że kilkadziesiąt lat później w tak wyjątkowym miejscu powstanie Technikum św. Józefa w Kaliszu. Głównym inicjatorem otwarcia placówki był ks. biskup Edward Janiak i już w 2017 roku mogła ona rozpocząć swoją działalność jako szkoła niepubliczna z nieodpłatnym kształceniem przyjmując 100 uczniów do dawnej części budynku Wyższego Seminarium Duchownego, co na tamten moment czyniło ją jedną z najmniejszych szkół w Kaliszu. Wyróżniający na tle innych placówek technicznych czynił ją jeden z trzech profili: technologia drewna, który powstał z myślą o wielu firmach działających w Kaliszu i okolicach, potrzebujących właśnie takich specjalistów. Osoby na tym kierunku uczą się takich rzeczy jak:

  • Projektowanie wyrobów z drewna w technologiach komputerowych
  • Wykonywanie wyrobów z drewna
  • Naprawa, renowacja oraz konserwacja wyrobów stolarskich

I wiele więcej. Nietypowy kierunek w połączeniu z faktem, że organem prowadzącym samej placówki jest Diecezja Kaliska, oraz bogaty zarys historyczny kompleksu budynków seminaryjnych pozwolił na osiągnięcie znacznego rozgłosu. 

Oprócz wyżej wymienionego kierunku szkoła od początku zdecydowała się postawić również na profile technik informatyk oraz technik mechatronik. Na pierwszym z nich poprzez szeroki profil kształcenia, uczniowie mogą pogłębiać wiedzę informatyczną z zakresu sprzętu i sieci, ale również w dziedzinie programowania, a drugi zapewnia umiejętności projektowania, obsługiwania czy eksploatacji oraz programowania nowoczesnych systemów mechatronicznych.  Same w sobie nie były one w żaden sposób unikatowe, były zdecydowanie bardziej rozpowszechnione, mogliśmy znaleźć je już w jednej lub więcej z placówek w naszym mieście, ale dzięki temu, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem szkoła posiadając nowoczesną oraz dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną była w stanie przejąć część osób, które w innym przypadku przy rekrutacji próbowały swoich sił w innych placówkach edukacyjnych. Technikum idąc za ciosem w 2018 roku do swojej oferty wprowadziło kierunek: technik fotografii i multimediów, który zasługuje na szczególną uwagę ze względu na fakt, że był to pierwszy taki kierunek w Kaliszu. Osoby wybierające ten profil uczą się między innymi:

  • Obróbki obrazu i dźwięku
  • Posługiwania się sprzętem fotograficznym
  • tworzenia animacji
  • Projektowania 3D

Efekty pracy uczniów tego kierunku można znaleźć choćby na mediach społecznościowych szkoły na Facebooku. Poniżej znajduje się moim zdaniem kilka ciekawych prac:

Krótka produkcja filmowa:

https://fb.watch/28VLDTOCrg/

Wystawa fotograficzna:

https://www.facebook.com/technikumswjozefawkaliszu/posts/3386766864776639

W roku 2020 w ofercie pojawił się również technik programista, który zamiast na szeroko pojmowanej informatyce, skupia się na konkretnej gałęzi tego zagadnienia. Projektowanie, programowanie oraz testowanie aplikacji to tylko niektóre z kompetencji, których naucza się uczniów tego kierunku.

O szkole mówiło się lepiej lub gorzej, często dało się usłyszeć komentarze mówiące o tym, że uczniowie przed każdą lekcją muszą się modlić, a nauczycielami są sami księża. Nauczanie i wychowanie w szkole odnosi się rzeczywiście do nauki Kościoła Katolickiego, jednak uczniowie wcale nie są zmuszeni do modlitwy czy uczęszczania na msze, a jedynymi duchownymi w szkole są ks. dr Dyrektor Adam Kraska, który naucza religii, oraz Kierownik Internatu ks. dr Waldemar Graczyk. Mimo chrześcijańskiego ukierunkowania szkoły cieszy się ona popularnością nie tylko uczniów wyznania rzymsko katolickiego, lecz także innej wiary. Można by spodziewać się ataków bądź braku tolerancji, lecz szkoła nie wyklucza uczniów innego wyznania. Dbając o sympatyczną atmosferę tworzy się rodzinny klimat, który owocuje przyjemnością płynącą z nauki i uczęszczania na zajęcia. 

Samorząd Uczniowski odgrywa istotną rolę w życiu szkoły. Organizacja różnego rodzaju imprez, akcji i innego typu spontanicznych działań powoduje pobudzenie aktywności społecznej wśród uczniów. Za priorytetowe zadanie samorządu można uznać dbanie o atmosferę i rozwój uczniów. Umiejętności oratorskie, wypowiadania się są bardzo ważne do prezentowania się przed przyszłym pracodawcą, z takiego założenia wychodzi SU stąd np. organizacja cyklu debat oksfordzkich o różnej tematyce. Młode pokolenie zostało zdominowane przez liczne nałogi, właśnie z tego powodu w szkole odbywał się w 2019 roku listopad miesiącem walki z nałogiem. Debata z tej okazji była zwieńczona pomiarem ilości nikotyny w płucach nastolatków i wykładami na temat szkodliwości nałogów, szczególnie były omawiane konsekwencje używania tego typu substancji odurzających. Choć to drobnostki w porównaniu z pracą dyrektora to działania samorządu przyczyniają się do popularyzacji aktywnego trybu życia i promocji samorozwoju. Rozwijanie swoich pasji w naszej szkole nie przechodzi bez echa, uczniowie mogą zapisać się do kół przedmiotowych, kółka filmowego czy też klubu dyskusyjnego. Aktywna działalność uczniów promuje szkołę na terenie naszego powiatu.

Męski internat znajdujący się tuż przy szkole odgrywa istotną rolę. Tworzy możliwość uczęszczania do tej placówki uczniów z odległych wsi czy nawet innych województw. “To jest mój dom” – w ten sposób odpowiedział mi mieszkaniec internatu o tym czym właściwie dla niego jest. Internat rozwiązuje problemy z zbyt wczesnym wstawaniem, nieobecnością na zajęciach czy brakiem czasu na naukę. Bliskość, miła atmosfera i nieprzeludnione pokoje stwarzają idealne warunki do nauki. Harmonogram zajęć jest kompatybilny z planem lekcji. Uczniowie mają wyznaczony czas na naukę, po to by łatwiej było im przyswajać wiedzę. Dużym udogodnieniem jest oferta posiłków, które oferuje internat.  Trzy ciepłe posiłki dziennie dostarczają energię do działania. Czas, który byłby stracony na wielogodzinne podróże jest dysponowany na rozwój uczniów, poprzez danie im możliwości udziału w zajęciach pozalekcyjnych. Życie w internacie jest swego rodzaju wyzwaniem. Mieszkając w młodej społeczności nastolatkowie muszą sami zadbać o swoje najważniejsze potrzeby. Opiekunowie w internacie organizują parę razy w tygodniu spotkania organizacyjne np.: o zagospodarowaniu wolnego czasu, zdrowej diety bądź o komunikacji personalnej. Uczniowie biorą udział w imprezach takich jak: Grill, wigilia czy wyjazdy do kina. Internatowicze mieszkają w pokojach dwu bądź trzy osobowych. Każdy z nich jest wyposażony w biurka, szafy, półki i lampy do nauki. Dużą wygode zapewnia również posiadanie własnej łazienki wyposażonej w dwie umywalki, lustra, prysznic i oddzielną toaletę. Miejscem do spotkań i rozmów jest świetlica, w której znajduje się duży telewizor, wygodna kanapa i w pełni wyposażona kuchnia dla osób lubiących gotować. Wychowawcy w internacie na co dzień uczący WF, wspierają aktywność fizyczną i chodzą razem z mieszkańcami internatu w licznych grupach na siłownię, znajdującą się piętro niżej. Jest ona wyposażona w zaspokajający wymagania uczniów sprzęt. 

Z każdym rokiem szkoła stawia śmiały krok do przodu i dzięki aktywności w dziedzinie pozyskiwania funduszy unijnych rozwija swoją placówkę o aktualizację sal w nowy sprzęt oraz o kolejne budynki. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnych sal, dużej świetlicy, auli szkolnej, sali przygotowanej do wyświetlania filmów dydaktycznych, miejsc parkingowych dla uczniów na otwartej przestrzeni dających możliwość na przyjazd w dowolnej godzinie za pomocą własnego pojazdu, sklepiku z miejscem do picia kawy, wiaty rowerowej chroniącej jednoślady przed deszczem, łazienek na miarę XXI wieku, strefy relaksu wyposażonej w wygodne pufy i pięknie wyglądającego dziedzińca. Z osobna są to małostkowe atuty, ale łącząc ze sobą te wszystkie szczegóły szkoła staje się atrakcyjna dla uczniów na arenie międzyszkolnej. Nowo otwarty łącznik zwiększył przestrzeń placówki o 8 sal, które są wyposażone w świetny sprzęt dla informatyków i specjalistyczny sprzęt dla techników fotografii i multimediów. Na terenie obiektu znajdują się dwie windy, które ułatwiają uczniom przemieszczanie się po placówce. Jest to szczególnie pomocne dla uczniów z niepełnosprawnościami. Szkoła jest otwarta dla osób z każdego zakątka naszego kraju, wspiera indywidualność, klasy integracyjne sprzyjają rozwijaniu wśród młodzieży wrażliwości społecznej. Uwagę zwraca również jeden z Kaliskich murali, znajdujący się na murze aktualnie budowanej hali sportowej, która pozwoli na realizowanie sportowych ambicji moich rówieśników. Technikum pełne w innowacje i udogodnienia daje dużo możliwości uczniom, którzy mogą poszerzać swoje horyzonty poprzez korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu do fotografii, urządzeń mechatronicznych, wydajnych komputerów czy też maszyn do obróbki drewna. Widok szkoły z lotu ptaka pokazuje jej prawdziwy urok. Nowo wyremontowana, rozwijająca się na ten moment posiada bardzo wiele atutów dzięki którym już w 3 roku funkcjonowania może się ona pochwalić pokaźną liczba 545 uczniów.

Wszystkie te elementy były niezbędne, aby fenomen jakim jest, katolicka szkoła ciesząca się ogromnym zainteresowaniem w XXI wieku dodatkowo w tak krótkim czasie mógł w ogóle zaistnieć. Skoro już teraz idzie jej tak dobrze, to myślę, że przy utrzymaniu tego tempa rozwoju wewnętrznego oraz w miarę kolejnych inwestycji Technikum im św. Józefa czeka naprawdę ciekawa i owocna przyszłość.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze