baner_AK
reklama-SWWS
baner_AK

Noc Muzeów u Tarasina

Jak co roku Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu włączyła się w ogólnopolską akcję NOCY MUZEÓW, mającą na celu upowszechnianie dóbr kultury.

W siedzibie Galerii przy pl. św. Józefa 5, w sobotni wieczór 13 maja 2023, już o godzinie 17.30 można było rozpocząć turystyczny tour kulturalny. Pierwszą propozycją Galerii było oprowadzanie kuratorskie po wystawach konkursowych A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki. Przewodnikiem dla wszystkich widzów, ciekawych komentarza na temat prezentowanych prac, była Dagny Szwed, kuratorka tegorocznej edycji Biennale, która poprowadziła wszystkich chętnych także na wystawy prezentowane w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.

Główną atrakcją NOCY MUZEÓW w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina była możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z prof. Andrzejem Bednarczykiem i zespołem projektowym, który pracował przy wydaniu artbooka pt. „Listy Minotaura do zakażonych” – Wydawnictwa ASP w Krakowie i Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, nominowanowanego dotychczas do dwóch prestiżowych nagród: na Najpiękniejszą Polską Książkę 2022 oraz do Europejskiej Nagrody Design w kategorii: Projekty Samoinicjowane.

Od godziny 19.00 zaprosiliśmy do Zielonej Strefy Galerii na prezentację „Listów Minotaura do zakażonych” Andrzeja Bednarczyka i otwartą dyskusję z udziałem zaproszonych gości, podczas której każdy mógł się przyjrzeć z bliska pierwszej, tak złożonej, wieloelementowej publikacji. Tego wieczora można było zakupić książkę i skorzystać z okazji pozyskania autografu jej autora. Wyjątkowość i oryginalna forma „Listów…” jest wynikiem wieloletniego projektu artystycznego Andrzeja Bednarczyka, który miał także swoją spektakularną odsłonę w Kaliszu. Wystawa „Dziennik Minotaura 2020” (13.02-30.05.2020), która poza przestrzenią Galerii miała z założenia zainfekować miasto sztuką, stała się elementem kreacji artystycznej w postaci „Dzienników Minotaura w czasie zarazy”, pisanych przez artystę w okresie epidemii i publikowanych na stronie www.tarasin.pl od 30 marca 2020 do 16 sierpnia 2021 roku. Wpisy artysty, będące komentarzem do rzeczywistości oraz towarzyszące im fragmenty wielkiego obrazu-komiksu o powierzchni 450 metrów kwadratowych, który zaistniał wcześniej w przestrzeni samej Galerii i miasta Kalisza, stanowią wielowymiarowe tworzywo „Listów Minotaura do zakażonych”. Multiksiążka to sześcian, totalnie obudowany rysunkiem Andrzeja Bednarczyka, aplikacja mobilna, pozwalająca odkrywać zagadki labiryntu oraz audiobook. Egzemplarz „Listów Minotaura do zakażonych” były nagrodą w ogłoszonym przez Galerią konkursie „Kosmiczne nici”, dla uczniów Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Sobotni wieczór stał się okazją do wręczenia tej nagrody dla Anny Mala, zwyciężczyni konkursu, przez samego profesora Andrzeja Bednarczyka. Podczas NOCY MUZEÓW, wybrane fragmenty „Listów…” skomentował dla widzów sam autor, natomiast publiczność Galerii mogła zatopić się w ich treść, poddając się seansowi głębokiego słuchania. Tego wieczora Galeria Sztuki im. Jana Tarasina była czynna do godziny 23.00.

Promocja wydawnictwa „Listy Minotaura do zakażonych” odbyła się w Krakowie, 28 marca 2023 roku, a Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, jako druga zaprezentowała ten zachwycający artbook, ponieważ jest jego współwydawcą.

Najchętniej czytane w zeszłym tygodniu!

źródło: Tarasin

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze