reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

Nosal: Ukraina jest konkurentem polskiego rolnictwa

Kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego startujący w zbliżających się wyborach parlamentarnych w ramach Trzeciej Drogi wskazali i opisali dziś pięć najważniejszych dla nich elementów z listy tzw. „12 gwarancji Trzeciej Drogi”, czyli wspólnych propozycji Polski 2050 i PSL na zbliżające się wybory parlamentarne.

Poseł Andrzej Grzyb w pierwszej kolejności wskazał na chęć odciążenia seniorów z opodatkowania emerytur:

Co prawda część z tych świadczeń już jest bez podatków, ale został wprowadzony przecież dodatkowy podatek zdrowotny, więc de facto każda emerytura jest obciążona dodatkowo składką zdrowotną – podkreślił aktualność postulatu.

Przedstawił też pewne udogodnienie dla młodych. Program „Akademik za złotówkę” miałby za zadanie ułatwić studentom spoza wielkich miast podjęcie nauki:

– W dużych miastach takich jak Wrocław czy Poznań, prawie niemożliwe jest uzyskanie kwatery, której sprostać mogą dochody większości rodzin. Dlatego wielu studentów rezygnuje. Stąd też postulat akademika za złotówkę, żeby akademik przy pewnym poziomie dochodów był miejscem, w którym student i jego rodzina mogliby sprostać ich wymaganiom finansowym. W tej chwili to są naprawdę ogromne wydatki, to sięga tysięcy złotych na miesiąc, jeśli chodzi o wynajęcie takiego mieszkania.

Kandydaci PSL zwrócili też uwagę na problem fali upadłości mikroprzedsiębiorstw:

-W ubiegłym roku zrezygnowało z działalności gospodarczej na pewien okres czasu około pół miliona firm. W tym roku, według statystyk na koniec września, jest to ponad 100 tysięcy, więc w tym okresie roku mamy ponad półmilionową rzeszę firm, w szczególności tych jedno i kilku osobowych, które zakończyły lub zawiesiły swoją działalność – przedstawił niepokojące statystyki Andrzej Grzyb.

Rozwiązaniem mają być, „wakacje ZUS-owe” dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością.

– To jest najważniejsza część naszej polskiej gospodarki. Bez tych firm trudno mówić o rozwoju lokalnego rynku pracy. Stąd też postulat wakacji, w szczególności dla prowadzących jednoosobową czy kilkuosobową działalność – podkreślił istotną rolę mikroprzedsiębiorców w gospodarce.

Tradycyjnie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie mogło zabraknąć postulatu skierowanego do mieszkańców wsi. Jest nim interwencja państwa w postaci odgórnego nałożenia cen minimalnych na poszczególne produkty rolne. Powodem są malejące dochody polskich rolników – poseł Andrzej Grzyb spadki na przykładzie cen kukurydzy:

-Ubiegły i bieżący rok, w szczególności ze względu na wojnę na Ukrainie, ale również wzrost kosztów i presję wynikającą z reeksportu zboża na polski rynek pokazuje, że dochody rolnicze dramatycznie spadły. W chwili obecnej są zbiory kukurydzy i kiedy w ubiegłym roku ceny sięgały ponad 1000 złotych, to w tym roku jest to w granicach 400-450 złotych za tonę mokrej kukurydzy.

-My musimy wiedzieć, że Ukraina jest wielkim konkurentem polskiego rolnictwa i pojedynczy rolnik sobie z tym nie poradzi. Tutaj musi wejść państwo, musi być regulacja, ale nie na zasadzie, że jak się pali, to studnie kopiemy – dodał Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Jako ostatni z głównych postulatów zapowiedziano reformę służby zdrowia mającą na celu zakończenie przedłużających się kolejek do lekarzy:

-Jeżeli w ciągu 60 dni pacjent nie będzie mógł się dostać do publicznej służby zdrowia, to powinien mieć prawo do refundacji tej porady zdrowotnej w systemie prywatnej służby zdrowia i to powinno być zrefundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia – przedstawił propozycję poseł Grzyb.

W ramach konferencji, ze swoim apelem skierowanym do kobiet wystąpiła Ewa Woźniak, zastępca dyrektora Biura Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej:

– Pójdźmy na wybory, kobiety są siłą. Nie dajmy się stłumić, niech mężczyźni nas nie decydują. Niech zajmą się ważniejszymi rzeczami, a my damy sobie radę.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze
kaliszaninZKrwiIKości

W pierwszej kolejności Państwo z PSL-u zadbają o wszystkich kaliszan, czyli emerytów i młodych, którzy pragną z tego Kalisza uciec xd
No nic, przynajmniej podnoszą też inne sensowne problemy. Chociaż co do tych rozwiązań mam wątpliwości, ale na pewno zasługują na rozważenie.
Pani Ewa niezła odklejka.

Najnowsze