Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Nowa ekspozycja Izby Pamięci w Szczypiornie

Rok po otwarciu Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się przy ulicy Wrocławskiej, jej wnętrze zostało uzupełnione o nową ekspozycję autorstwa Adriana Kempy.

Inauguracja wystawy odbyła się dziś o godzinie 11:00. W kameralnym gronie zaprezentowano nową ekspozycję, która wypełniła budynek wspomnianej filii kaliskiej biblioteki. Uroczystość od kilku słów wstępu zaczął Robert Kuciński, dyrektor MBP: „Spotykamy się dokładnie rok po otwarciu Filii nr 6. Jest to zatem naprawdę doskonały moment, aby się przyjrzeć temu, co się przez rok tutaj działo, a działo się naprawdę bardzo dużo. Mimo tych ograniczeń pandemicznych, mimo tego, że nie mogliśmy organizować tutaj spotkań, działo się sporo”. 

Zanim nastąpiła główna część wydarzenia, najpierw przedstawiono dane dotyczące popularności młodego oddziału kaliskiej biblioteki: „535 czytelników odwiedziło nas ponad 2,5 tysiąca razy, żeby wypożyczyć 4,5 tysięcy książek. Przychodzą do nas zarówno czytelnicy i czytelniczki, ciesząc się, że wreszcie mają swoją, dzielnicową, osiedlową bibliotekę, ale również dojeżdżają z drugiego końca Kalisza – czasami dwoma łączonymi autobusami. Biblioteka to jednak coś więcej niż wypożyczanie książek. Udało nam się mimo pandemicznych okoliczności zorganizować trzy wystawy, udało nam się przeprowadzić tygodniowe warsztaty z młodzieżą ze szkół kaliskich. Warsztaty, które skończyły się utworzeniem przez młodych ludzi historycznej gry mobilnej. Udało nam się wyprodukować i opublikować do tej pory ponad 25 filmów.” – mówiła Izabela Fietkiewicz-Paszek.

Swoje słowa dopowiedziała także kierownik Filii nr 6 – Maria Kubacka-Gorwecka: „Za chwilę wejdziecie do naszej izby i mogę powiedzieć, że będziecie mogli spacerować po ścieżkach czy wędrować ścieżkami historii. Głównym punktem, punktem wyjściowym jest makieta, która przedstawia obóz jeńców w Szczypiornie, założony przez Niemców w 1914 roku”.

Ekspozycja zajmuje większą powierzchnię całego budynku biblioteki. Jej głównym punktem jest wspomniana wcześniej makieta, przedstawiająca całość obozu, który znajdował się na tym obszarze jeszcze nieco ponad wiek temu. Są także informacje na temat 29. Pułku Strzelców Kaniowskich czy mieszczącej się tam komorze celnej. Wystawa obejmuje także materiały informujące o historii Szczypiorna i jego znaczeniu dla Polski oraz piłce ręcznej, która właśnie tu się narodziła i stąd wzięła swoją nazwę jaką jest Szczypiorniak. Tej dyscyplinie sportu poświęcona jest oddzielna ekspozycja, która mieści się na wyższej kondygnacji. Sala pamięci Szczypiorniaka zawiera zbiór zdjęć z wydarzeń sportowych w Kaliszu, gdzie królowała piłka ręczna. Są tam także puchary, koszulki zawodników oraz szaliki drużyn uprawiających tę dyscyplinę.
























Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze