Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Nowa inwestycja w Ostrowie – poradnia z klocków

Nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna to najnowsza inwestycja powiatu ostrowskiego. -,,To nasza powiatowa odpowiedz na problemy dzieci i młodzieży i z dumą mogę dziś powiedzieć, że jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Wielkopolsce’’ – mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Symboliczne oddanie do użytku inwestycji odbyło się 27 listopada 2023 r. Nowy, dwukondygnacyjny budynek stanął na wolnej działce przy sali sportowej Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Jest w nim 20 gabinetów oraz kilka większych pracowni. Motywem przewodnim, przejawiającym się zarówno w bryle architektonicznej, jak i wyposażeniu są motywy klocków.

Słowo poradnia kojarzy się dzieciom z białym fartuchem. My chcemy, żeby dzieci nie bały się tu przychodzić. Dlatego nawiązanie architektoniczne do wielkiej bryły z klocków. Jest także symboliczne przesłanie, że tu odbywać się będzie na nowo budowanie psychiki dziecka. Sprzyjać temu będą nie tylko przyjazne wnętrza,  ale także kadra – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

O potrzebie realizacji tej inwestycji świadczą liczby. Co roku do PPP trafia ok. 3 tysiące dzieci. Wymagają one pojedynczych diagnoz, ale również wielotygodniowych terapii. Tutaj także wydawane są orzeczenia i opinie o wspomaganiu rozwoju dla dzieci, które potrzebują wsparcia. Okres epidemii koronawirusa tylko zwiększył te potrzeby. Na przeszkodzie stanęły ograniczenia lokalowe w obecnej lokalizacji przy ul. Królowej Jadwigi.

Rosnące potrzeby i zadania związane z opieka psychologiczno-pedagogiczną spowodowały, że stanęliśmy przed potrzebą przeprowadzki. Przez ostatnie lata obserwujemy u dzieci i młodzieży coraz więcej różnego rodzaju deficytów, problemów, lęków i zaburzeń z którymi nie potrafią sobie poradzić nawet przy wsparciu rodziców. Teraz wszystko to odbywać się będzie w nowoczesnym i przyjaznym dla podopiecznych miejscu, którego zadaniem jest oddziaływać terapeutycznie już swoim wyglądem oraz otoczeniem – mówi Violetta Miszkin dyrektor Poradni.

Autorem zrealizowanej koncepcji architektonicznej był Radosław Torzyński. Cała inwestycja została wybudowana w formule zaprojektuj i wybuduj.

Wartość inwestycji to ok. 8,5 mln zł.

– Znaczną część środków potrzebnych do realizacji tej inwestycji tj. kwotę ok. 5,5 mln złotych powiat ostrowski pozyskał z funduszy rządowych „Polski Ład’’, a osobami szczególnie zaangażowanymi w ich pozyskanie byli Marlena Maląg i Tomasz Ławniczak’’ – mówi Roman Pacholczyk, wicestarosta ostrowski.

Pozostałe środki pochodziły z budżetu powiatu. Były to fundusze z komercjalizacji terenów inwestycyjnych  należących do powiatu.

Warto wspomnieć, że swój znaczący udział w wyposażeniu ma także firma Com40, która ufundowała meble tapicerowane o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Specjalnymi dyplomami uhonorowano byłych dyrektorów poradni Danutę Rowińską i Jerzego Młoczyńskiego.

W uroczystości, poza radnymi powiatowymi, udział wzięli także Wójt Sieroszewic Anatol Piaskowski, Zastępca Prezydenta Ostrowa Sebastian Górski, Sekretarz Gminy Ostrów Dariusz Pryczak, Violetta Słupianek Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu wraz z zespołem wizytatorów, Anna Nawrot Dyrektor biura Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg, Paulina Parzybok Dyrektor biura poseł Katarzyny Sójki, Anna Lis  Dyrektor biura Europoseł Andżeliki Możdżanowskiej, Komendanci służb mundurowych i służb powiatowych, dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych, projektanci, wykonawcy i podwykonawców tej inwestycji.

Źródło: Biuro promocji i relacji społecznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wlkp.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze