Nowa odsłona “Postoju ze sztuką”

Od dzisiaj do 11 kwietnia na kaliskich przystankach można podziwiać twórczość Piotra C. Kowalskiego "Niech się dzieje co chce, ale ja obraz namalować i tak muszę. Nienawiszcz 2019-2020". Dzieła można spotkać m.in. na Parczewskiego czy Złotym rogu, a wszystko to w ramach cyklicznej akcji "Postój ze sztuką", organizowanej przez Galerię Sztuki im. J. Tarasina.

Galeria zachęca do przemierzania szlaku wystawy oraz dzielenia się własnymi przemyśleniami czy relacjami z wędrówki. Kim jest autor, którego dzieła zdobią przystanki Kalisza? Piotr C. Kowalski od 1987 roku realizuje cykle obrazów, do których angażuje przyrodę. W Cyklu „Żywa Natura” do malowania wykorzystywał soki z owoców leśnych, wystawiał płótna na działanie deszczu, śniegu, pozwalał, by pokrywały je spadające liście czy ślady zwierząt. Popularny, za sprawą bezpośrednich działań w tkance miejskiej, stał się cykl obrazów „Przejściowych” czy „Przejezdnych”. Artysta pozwalał, by na rozłożonych na chodniku płótnach przechodnie zostawiali ślady, które stawały się później rodzajem zapisu wybranego fragmentu przestrzeni. Podobnie rzecz miała się z zapisem śladów przejeżdżających samochodów. Piotr C. Kowalski od roku 2009 wspólnie z Joanną Janiak realizuje cykl „Obrazów mroźnych”, które wystawiane były na działanie niskich temperatur. Artysta oddaje pole działania naturze, przyglądając się jej z uwagą, kieruje wzrok odbiorców na wspólnotowy aspekt tworzenia.

Rejestrację działań artystycznych Piotra C. Kowalskiego prezentowana jest na 7 kaliskich przystankach: Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska) Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska) Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS) Wyszyńskiego (Sawickiej) Słoneczna 10 Chopina II LO (kierunek rogatka) Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina) Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)

Źródło: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Fot.: Piotr C. Kowalski

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter