Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
baner_GM

Nowa szczepionka przeciw Covid-19 dostępna w Kaliszu

W każdy piątek marca w Punkcie Szczepień Powszechnych w Akademii Kaliskiej mogą zaszczepić się: osoby w wieku 12 lat i powyżej w godz. 9.00 – 17.00 preparatem firmy Pfizer, Novavax, jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson oraz dzieci w wieku 5 – 11 lat od godziny 16.00 – tylko po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.

Szczepionka Nuvaxovid (firma Novavax):

– Zawiera gotowy antygen w postaci oczyszczonego białka S (kolca) wirusa SARS-CoV-2. Białko uzyskano metodą rekombinacji, stosowaną wcześniej w opracowaniu szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

– Zawiera nowy adiuwant Matrix-M pochodzenia roślinnego, oparty na saponinach (uzyskany z mydłodrzewu właściwego (Quillaja saponaria Molina) oraz polisorbat 80 jako substancję stabilizującą.

– Zarejestrowana podobnie jak pozostałe szczepionki przeciw COVID-19 w procedurze warunkowego dopuszczenia do obrotu (conditional marketing authorisation), po naukowej ocenie jakości, bezpieczeństwa i skuteczności w Europejskiej Agencji Leków.
Badania kliniczne bezpieczeństwa i skuteczności prowadzono w Stanach Zjednoczonych i Meksyku (badanie Prevent-19) oraz w Wielkiej Brytanii. W badaniach wzięło udział ok. 60 000 uczestników.

– Skuteczność kliniczna. W badaniu prowadzonym w Stanach Zjednoczonych i Meksyku w okresie 27.12.2020-18.02.2021 uczestniczyło 29 528 ochotników (średnia wieku: 47 lat, 12,6% osób miało ≥65 lat). Skuteczność szczepionki w ochronie przed objawami COVID-19 wynosiła 90,4% (95%: CI 82,9-94,6). W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii wzięło udział 29 960 ochotników w wieku od 18 do 84 lat, w tym 27,9% miało 65 lat lub więcej, a 44,6% miało choroby towarzyszące. Skuteczność szczepionki w ochronie przed objawami COVID-19 wynosiła 89,7% (95%: CI 80,2-94,6). Łączna analiza wyników obu badań klinicznych III fazy wskazuje, że skuteczność szczepionki wynosi średnio 90% w zapobieganiu objawowemu COVID-19. W obu badaniach wykazano, że szczepionka jest wysoce skuteczna w profilaktyce objawowego COVID-19 wywołanego nie tylko przez wyjściowy wariant SARS-CoV-2, ale także inne warianty budzące zainteresowanie, w tym Alfa, i Beta. Eksperci oceniają, że skuteczność szczepionki wobec wariantu Omikron będzie podobna do skuteczności szczepionek mRNA.

– Bezpieczeństwo. Szczepionka Nuvaxovid jest ogólnie dobrze tolerowana. W badaniach klinicznych nie odnotowano niepokojących sygnałów dotyczących bezpieczeństwa. Obserwowano najczęściej łagodne, przemijające działania niepożądane o charakterze miejscowym lub uogólnionym: przejściowy ból w miejscu ukłucia, bóle głowy i mięśni oraz zmęczenie.

Szczepionka Nuvaxovid jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku od 18 lat w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze