baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Nowa szkoła sportowa w Kaliszu!

W kobiecym szczypiorniaku nadchodzą duże zmiany. Podczas wspólnej konferencji Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superligi sp. z o.o. poinformowano o stworzeniu nowych placówek SMS ZPRP dla dziewcząt, planach utworzenia Ligi Centralnej oraz poszerzeniu PGNiG Superligi Kobiet o kolejne zespoły.

W siedzibie Superligi sp. z.o.o. odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o kluczowych kierunkach rozwoju kobiecej piłki ręcznej w najbliższych latach. W konferencji wzięli udział: Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Henryk Szczepański, Prezes Superligi sp. z o.o. – Piotr Należyty, Wiceprezes ZPRP ds. Szkolenia Sportowego – Sławomir Szmal oraz reprezentantka Polski i zawodniczka MKS FunFloor Perły Lublin – Kinga Achruk.

Mieliśmy świadomość, że jeden SMS ZPRP dla dziewcząt to niewystarczająca liczba i od pewnego czasu czyniliśmy starania, by było ich więcej. Dzisiaj z wielką satysfakcją mogę ogłosić, że obok Płocka, powstaną kolejne dwie placówki dla dziewcząt – w Lublinie i Kaliszu. Chcemy tym samym stworzyć szanse rozwoju młodym piłkarkom ręcznym na poziomie mistrzowskim – mówił Henryk Szczepański, Prezes ZPRP.

System szkolenia w SMS-ach dla dziewcząt czerpać będzie z najlepszych praktyk stosowanych w trzech placówkach męskich. Już od kilku lat funkcjonują one w spójnym systemie i przynoszą pierwsze efekty. Bardzo ważny aspektem jest tu rola koordynatora, który sprawuje pieczę nad programem szkolenia.

Od 3 lat funkcjonuje u nas bardzo spójny model w szkoleniu centralnym chłopców. Dzięki działaniu trzech szkół usystematyzowano program, w którym za wszystko odpowiedzialny jest koordynator pionu męskiego oraz trener Reprezentacji Polski – Patryk Rombel. Program SMS-ów jest tożsamy z założeniami wszystkich reprezentacji pionu męskiego – włączając w to kadrę seniorską. Ostatnie trzy lata pokazały, że wybrany kierunek jest słuszny. Reprezentacje juniorskie i młodzieżowe odnotowują postęp, który ma odzwierciedlenie w wynikach rywalizacji sportowej – mówił Sławomir Szmal, Wiceprezes ZPRP ds. Szkolenia Sportowego.

Kaliski SMS będzie trzecią tego typu placówką w Polsce – Jedyna do tej pory szkoła o takim profilu znajduje się w Płocku. Dwie następne ruszą w wrześniu tego roku w Lublinie oraz u nas – w Kaliszu. Będą to szkoły pod patronatem Ministra Sportu. Szkoły są przeznaczone dla dziewcząt i mają za zadanie rekrutację najlepszych w swoich kategoriach wiekowych zawodniczek z całej Polski, które za kilka lat będą kadrą seniorskiej reprezentacji Polski. Już obecnie są to dziewczyny, które z powodzeniem grają w młodzieżowej reprezentacji kraju – mówi Błażej Wojtyła, prezes Miejskiego Klubu Sportowego Kalisz, który wspólnie z Prezydentem Miasta Kalisza wystąpił z inicjatywą powstania SMS-u – Takie męskie szkoły funkcjonują w Kwidzynie, Płocku i w Kielcach czyli tych miastach, gdzie męska piłka ręczna jest na najwyższym poziomie. To sprawdzony schemat i najlepsza droga do tego aby również podnieść poziom żeńskiej piłki ręcznej.

Osobą odpowiedzialną z ramienia ZPRP za wstępną organizację projektu i rekrutację będzie Radosław Szczap. Młode adeptki szczypiorniaka będą uczęszczać do VII Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, a cały proces szkoleniowy i naukowy odbędzie się we współpracy z tą placówką, podobnie jak w przypadku siatkarskiego SMS-u w Kaliszu. – W 2020 roku zdobyliśmy w młodzieżowej siatkówce w zasadzie wszystko co było do zdobycia – mistrzostwo Polski w juniorkach, kadetkach i młodziczkach. W tym roku jako MKS SMS Kalisz zostaliśmy już mistrzami Polski w kategorii juniorek, a przed nami turniej finałowy kadetek. Mamy to „przepracowane” i to samo chcemy zrobić z żeńską piłką ręczną. – zakończył prezes Miejskiego Klubu Sportowego w Kaliszu, Błażej Wojtyła.

Rekrutacja do SMS-ów ZPRP już ruszyła. Szczegóły dot. zgłoszeń są dostępne na stronie ZPRP pod adresem: https://zprp.pl/archiwa/230513

aut. MKS Kalisz, fot. Adam Starszyński/PressFocus

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze