Baner AWS
2-Latarnik-1200x200-Zyczenia-Wielkanocne-Uniwersytet-Kaliski-baner-2024
Baner AWS
Baner 3D
Baner AWS
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
baner_GM

Nowe centrum symulacji poszerza ofertę Akademii Kaliskiej!

Wczoraj w Collegium Medicum Akademii Kaliskiej odbyło się oficjalne otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych, w którym wziął udział Minister Zdrowia – Adam Niedzielski. To już drugie tego typu centrum, które działa w ramach uczelni, a jego grupą docelową są w tym przypadku studenci kierunku „Położnictwo”. Inicjatywa ma być także kolejnym krokiem akademii na drodze rozwoju kierunków medycznych, a docelowo pomóc w stworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego.

Trzy lata temu w ramach Akademii Kaliskiej stworzono pierwsze Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych, które pomaga w podnoszeniu jakości kształcenia na kierunku „Pielęgniarstwo”. Tym razem, w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia, udało się przygotować podobne, wysoce specjalistyczne centrum dla położnych. Partnerem projektu, którego łączny koszt to blisko 3 mln złotych (w tym ok. 2 mln 600 tys. złotych ze środków ministerstwa), jest Pleszewskie Centrum Medyczne.

Jak podkreślają władze uczelni, a także prof. Wojciech Grzelak – dyrektor centrum – główną ideą ma być jak najwierniejsze odwzorowanie porodów – również z uwzględnieniem przypadków skomplikowanych. Wykorzystane narzędzia, sprzęt oraz fantomy pozwolą jeszcze lepiej przygotować studentów do zawodu. W ten sposób studenci kierowani na praktyki np. w szpitalu, będą mieć już doświadczenie zdobyte podczas udziału w przeprowadzanych symulacjach. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z sal – Sala Symulacji Wysokiej Wierności (SSWW). Umożliwia ona symulację odbioru porodu nie tylko fizjologicznego, ale także np. pośladkowego lub symulację przedwczesnego odklejenia się łożyska.

Wszelkie podejmowane przez uczestników zajęć działania, mogą być na bieżąco monitorowane oraz oceniane przez kadrę specjalistów. Przygotowane przez kaliską uczelnię centrum, to jedna z najnowocześniejszych tego typu przestrzeni w kraju. Poprawa jakości kształcenia w zakresie położnictwa, ma przyczynić się do zmniejszenia lub zupełnej eliminacji niepożądanych zdarzeń medycznych na co dzień. Projekt jest więc m.in. odpowiedzią na zdiagnozowane problemy w przeprowadzonych badaniach oczekiwań pracodawców, wskazujących na potrzebę zniwelowania deficytów kompetencyjnych młodych pracowników.

MCSM przed (z lewej) oraz po (z prawej) modernizacji – fot.: AK

Obecnie z centrum będzie korzystać kilkaset osób – w tym studenci kierunku położnictwo I i II stopnia ze wszystkich roczników oraz studenci ze studiów pomostowych, a także studenci I i II stopnia położnictwa, którzy z własnej inicjatywy deklarują chęć uczestnictwa w dodatkowych zajęciach lub stażach, umożliwiających im wzrost kompetencji. Ponadto uczelnia przewidziała także szkolenia dla 40 pracowników dydaktycznych, by móc wszystkie nowe rozwiązania wdrożyć w obecny program kształcenia.

Plany utworzenia uniwersytetu oraz to wszystko, co dzieje się wokół naszej uczelni sprawia, że stajemy się ważnym ośrodkiem akademickim. Proszę sobie wyobrazić, że sami naukowcy pochodzący z Kalisza i okolic zgłosili się z projektem tworzenia wydziału prawa. Nowe wydziały, które planujemy stworzyć, będą kształciły absolwentów, a ci z kolei zasilają rynek pracy oraz odpowiedzą na konkretne potrzeby. (…) Idąc za potrzebami regionu, musimy kształcić lekarzy. Wraz z prezydentem Kalisza, Krystianem Kinastowskim podejmujemy szereg działań w tym zakresie. W kolejnym tygodniu ruszą specjalne kursy dla maturzystów, by jak najlepiej przygotować ich z fizyki, chemii i biologii. Mamy nadzieję, że dzięki tym inicjatywom jak najwięcej osób z Kalisza i okolic będzie mogło studiować u nas na Wydziale Lekarskim. Zawsze podkreślam, gdy spotykam się z maturzystami – nie miejcie kompleksów, przychodzicie do nas, do Akademii Kaliskiej. My kształcimy na naprawdę wysokim poziomie – mówił podczas wydarzenia Rektor Akademii Kaliskiej, prof. Andrzej Wojtyła

Myślę, że Kalisz i Akademia Kaliska są bardzo dobrym przykładem tego, jak powinny rozwijać się takie ośrodki. Gratuluję tego władzom uczelni, ale także i społeczności dookoła, która stara się budować przyjazną atmosferę. Chodzi mi zarówno o kwestię kształcenia, ale także i o rozwój czy staranie się o fundusze takie, jak chociażby zdobyte na ten projekt, który dzisiaj finalizujemy. W tym roku mamy rekord, jeśli chodzi o nabór na kierunki lekarskie w skali całego kraju. Jeśli systematycznie będziemy otwierać nowe kierunki lekarskie w nowych ośrodkach, które mają już zbudowaną wiarygodność, to liczba ta będzie się zwiększała. Bardzo cieszę się, że nie tylko duże miasta nie odpuszczają tego tematu, ale dzieje się to też w mniejszych miejscowościach. W Kaliszu na Wydziale Nauk o Zdrowiu można pozyskać wiedzę, która jest aktualna ze wszystkimi trendami światowymi, a z drugiej strony studenci mogą być pewni, że gdy skończą kształcenie, to nie będą w ankietach pracodawców wypadać z zastrzeżeniem, że brakuje im obycia czy podejścia praktycznego – tłumaczył Minister Zdrowia – Adam Niedzielski

Stworzyliśmy dobry projekt ustawy powołującej Uniwersytet Kaliski, konsultowany na poziomie uczelni czy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i uważam, że w najbliższym czasie rozpoczniemy proces legislacyjny. Sądzę, że wspólnie tworzymy mocny ośrodek akademicki w „trojkącie” Poznań-Łódź-Wrocław. To Centrum Symulacji Medycznych, które otwieramy, ma służyć położnikom, ale jest także częścią tego szerszego planu. Bardzo ważną kwestią jest również to, abyśmy podnosili liczbę urodzeń. Zależy nam, aby dzieci rodziło się jak najwięcej. Obok polityki społecznej istotne jest zatem stworzenie takich warunków dla młodych małżeństw, by rodziny powiększały się. Ma temu służyć tworzenie żłobków czy przedszkoli, ale także szeroko rozumiana opieka medyczna. Chcemy, aby kaliska uczelnia była dobrym miejscem nie tylko do badań naukowych, ale także do kształcenia dobrej kadry lekarskiej – podkreślał w trakcie oficjalnego otwarcia centrum poseł Jan Mosiński

W trakcie wydarzenia wielokrotnie podkreślano jak ważne i niezbędne są nowe kadry lekarskie, na których zapotrzebowanie odpowiedzią ma być kierunek lekarski w Kaliszu. Według zapowiedzi lekarze mają szkolić się w naszym mieście już w przyszłym roku. Co więcej, władze uczelni zapowiedziały, że trwają także intensywne prace, aby pojawiło się u nas także „Prawo” czy „Psychologia”. Wszystko to, łącznie z projektami pokroju otwartego wczoraj centrum, ma służyć rozbudowie możliwości Akademii Kaliskiej, budowaniu jej konkurencyjności, a w niedalekiej przyszłości pozwolić na przekształcenie w Uniwersytet Kaliski.

Projekt ,,Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo’’ realizowany jest przez Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu w partnerstwie z Pleszewskim Centrum Medycznym sp. z o.o. Celem projektu jest poprawa jakości kształcenia poprzez opracowanie i wdrożenie “Program Rozwojowego Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – Położnictwo”. Dofinansowanie projektu z UE wynosi 2 184 344,38 PLN.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze