Nowe eksponaty Muzeum Leśnictwa

Unikalne w skali kraju i świata „hubowe” dzieła sztuki – różnorodne postaci i scenki rodzajowe stworzone z owocników huby drzewnej pojawiły się w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie. Jest to efekt twórczości artystycznej Mieczysława Łando (1911–1982). Artysta, pomimo swoich trudnych życiowych doświadczeń, zajmował się malarstwem i rysunkiem oraz rzeźbą na hubie i wiórach drzewnych, która była najważniejszą dziedziną jego twórczości. W swoim dorobku artystycznym Mieczysław Łando ma ponad 300 kompozycji z hub i elementów drewnianych.

W latach 80-tych ubiegłego wieku Ośrodek Kultury Leśnej pozyskał pierwsze egzemplarze do swojej muzealnej kolekcji. Wzbogaciły one wystawę pt. „Kulturotwórcza rola lasu” prezentowaną w Oficynie od 1986 roku. Kolejne 23 egzemplarze przekazała w 2020 roku bratanica autora, Barbara Dzikowska-Łando. Powyżej prezentujemy właśnie tę część prac.

Twórczość plastyczna Mieczysława Łando polega na odkryciu utajonych form i kształtów w materiale, jakim jest huba i wióry drzewne. Odpowiednie ich zestawienie i podkreślenie farbą naturalnego rysunku daje w rezultacie realistyczne modele postaci.

W ofercie sprzedażowej Ośrodka znajduje się książeczka „Malarstwo i rzeźba na hubie Mieczysława Łando” zawierająca opis działalności artystycznej oraz przeszło 100 kompozycji plastycznych artysty. Zakupić ją można w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie lub poprzez zamówienie drogą mailową (okl@okl.lasy.gov.pl).

 

Źródło: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter