Nowe prawa konsumenckie – najważniejsze zmiany
Oprócz zmiany kalendarza w nowym roku czekają na nas zmiany w prawie konsumenckim. Przepisy będą regulowały prawa i obowiązki nie tylko sprzedawców, ale także i klientów. Co dokładnie się zmieniło? Odpowiadamy!
Spis treści:
- Jak działa „najniższa cena produktu”?
- Zasady sortowania produktów w kategoriach
- Weryfikacja opinii klientów
- Co jeśli sprzedawca nie dostosuje się do zmian?
Zmiany, który weszły w życie od 1 stycznia tego roku, wynikają z trzech dyrektyw unijnych: Omnibus, Towarowej oraz Cyfrowej. Dodatkowo wprowadzono regulacje, które mają przeciwdziałać nieuczciwym praktykom. Wraz z rozwojem świata cyfrowego, nie każdy nabywca mógł czuć się chroniony. Ostatnie zmiany mają dostosować przepisy chroniące klientów – również tych, którzy dokonują zakupów za pośrednictwem stron internetowych.
Jak działa „najniższa cena produktu”?
W związku ze wzrostem inflacji, konsumenci często wyczekują na promocje, kiedy ceny są „niższe”. W dzisiejszych czasach coraz częściej możemy mieć do czynienia z manipulacją, w związku z czym „niższe ceny” są często względne. Koszt danego produktu bywa sztucznie zawyżany, aby następnie go zmniejszyć. Takim działaniom od 1 stycznia przeciwdziała dyrektywa Omnibus. Wraz z nadejściem nowego roku przedsiębiorstwa mają obowiązek informować o najniższych cenach danego produktu w ciągu ostatnich 30 dni. Ta dodatkowa treść jest najczęściej zapisana niewielkim drukiem. Dotyczy ona jednak produktów, które są trafiają na promocję lub wyprzedaż. Inne obniżki nie muszą posiadać dodatkowej informacji. Natomiast w sklepach spożywczych produkty, które mają krótką datę przydatności muszą dodatkowo zawierać cenę sprzed zastosowania obniżki.
Zasady sortowania produktów w kategoriach
Na wielu stronach istnieje możliwość sortowania produktów za pomocą filtrów. Przykładowo na znanym serwisie ogłoszeniowym „olx.pl”, wybierając daną grupę mamy możliwość selekcji filtrów np.
- podkategoria
- cena
- stan
- kolor
- marka
- najdroższe
- najtańsze
- płeć
Od nowego roku, wraz z wejściem dyrektywy Omnibus, klienci muszą być poinformowani o tym, jaki filtr jest stosowany przy wyświetlaniu wyników. Dodatkowo przedsiębiorca musi ujawnić informację o tym, jak uszeregowane są produkty. Konieczne jest również wyraźne informowanie o płatnych reklamach oraz płatnościach w celu uzyskania wyższego plasowania ofert. Informacje na ten temat najczęściej znajdziemy na stronach w sekcji „pomoc”.
Weryfikacja opinii klientów
Wiele osób kieruje się opinią oraz rekomendacjami innych konsumentów, wybierając produkt. Na wielu stronach możemy spotkać się z tym, że są one umieszczane przez boty, są opłacone lub po prostu fałszywe. Od 1 stycznia każdy przedsiębiorca, który umożliwia pozostawienie opinii na stronie, musi informować o tym, czy i w jaki sposób weryfikuje opinie. Dodatkowo zakazane będzie zamieszczenie fałszywych opinii. Ma to przeciwdziałać manipulacji treścią.
Co jeśli sprzedawca nie dostosuje się do zmian?
Brak informacji o najniższej cenie produktu (w ciągu ostatnich 30 dni), objętego promocją może wiązać się z karą finansową nawet 40 tysięcy złotych. Dodatkowo brak informacji o chociażby weryfikacji opinii klientów, czy też zasadach według, których stosowane są filtry mogą zostać uznane za nieuczciwą praktykę rynkową. Kara za narażanie interesów konsumentów może natomiast wynieść 10% rocznych obrotów firmy.
Źródło: konsument.gov, euro.com, bussinesinsider, olx.pl