Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Nowe propozycje kulturalne w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

W zielonej strefie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zagościł artysta Artur Żmijewski, który opowiedział o zbliżającej się wystawie. W najbliższym czasie nie zabraknie także i innych wydarzeń organizowanych m.in. w ramach urodzin Jana Tarasina i Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina przygotowuje wystawę zatytułowaną „Polska Szkoła Kolażu”. Jej autorami będą Artur Żmijewski i Paweł Althamer, którzy zadebiutowali w latach 90. i od tamtej pory są najbardziej rozpoznawalnymi artystami w polskiej sztuce. Ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a ich prace są komentowane zarówno w Polsce jak i poza granicami. Odebrali wiele nagród i reprezentowali nasz Kraj na Biennale Sztuki w Wenecji.

Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina zaznaczyła, że wystawa „Polska Szkoła Kolażu” będzie inna niż dotychczas znane wszystkim wystawy. Artyści nie od razu zaprezentują swoje dzieła. Będą pracować nad szkicami i zarysami, które gromadzą w galerii. Na czas przygotowań do wystawy „Tarasin” zamieni się w pracownię i tym samym stanie się świadkiem ich zmagań, które będą mogli śledzić także zwiedzający. Po 20 września artyści przyjadą do Kalisza, by przez dwa tygodnie kontynuować rozpoczęte szkice. Część z nich pojawiła się już w przestrzeni publicznej w ramach projektu „Postój ze sztuką”. Na efekt końcowy jednak należy poczekać do finisażu wystawy. W trakcie działań artystów będzie można zadawać im pytania dotyczące realizacji i pomysłów na prace. Wystawa towarzyszy 61. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym.

Artur Żmijewski opowiedział o przygotowaniach do wystawy i jej charakterze. Wspomniał, że w tej chwili jest ona szkicem. Po ukończeniu prac wspólnie z Pawłem Althamerem – stanie się wystawą z konkluzją. Dodał także, że szkice zrodziły się z różnorodności: „Ja jestem dość pesymistyczny, Paweł raczej optymistyczny. Kolaże mają być czymś co połączy tę odrębność, przynajmniej na początku.” Artur Żmijewski porównał te działania do rozmowy dwóch osób, w której zamiast słów są obrazy. Przyznał, że nigdy nie wie, jaki będzie efekt końcowy, ponieważ – tak jak w dyskusji – pojawiają się pewne dygresje. Jest jednak przekonany, że te dwa tygodnie będą owocnym czasem. Prace mają przedstawiać ciało ludzkie, ciało zwierzęce i tragiczne wydarzenia z przeszłości. Nie zabraknie także plansz edukacyjnych, które zamienią się w obrazy.

Dyrektor Dudek zachęciła również, aby zwiedzający galerię przynosili stare książki fotograficzne, by mogły posłużyć artystom w tworzeniu kolaży. W ramach podziękowań otrzymają katalog Tarasina z jego oryginalnymi tekstami. Do końca roku przewidziane są jeszcze trzy wystawy. Pod koniec października odbędzie się wystawa związana z Kaliszem Janusza Kokota pod tytułem „Poza horyzont”. Wystawa będzie poświęcona misji w Afryce, w której artysta brał udział. Druga wystawa – Janusza Lewandowskiego znanego z „Pejzaży i portretów”. Trzecia – Marka Sobczyka, laureata nagrody im. Jana Cybisa: „Malarstwo bez metafory, metafora bez malarstwa”.

24 września od godziny 21:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu rozpocznie się występ grupy muzycznej BNNT. Wejściówki czekają w Galerii Tarasina. Od września ruszyły także Laboratoria sztuki, na które zapisać mogą się osoby „od 8. roku życia do nieskończoności”.

11 września odbędą się urodziny galerii Tarasina, które przypadną w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego. Z tej okazji galeria przygotowała kilka wydarzeń. Galeria Tarasina zachęca odwiedzających do podzielenia się z innymi tym, co im „smakuje”, co jest dla nich ważne. Może to być sztuka, literatura, muzyka. W ramach „Alfabetu sztuki” odbędą się warsztaty z sitodruku. Każdy może przynieść na przykład poduszkę, torebkę płócienną, koszulę czy coś na czym można wykonać odbitkę z wzorami z prac Jana Tarasina. Odwiedzający będą mogli „skosztować” wydawnictw galerii: słuchowisk, koncertów nagranych na płytach, a także przynieść własne winyle i przez 10 min podzielić się z innymi muzyką, której słuchają.
















Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze