baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Nowe wydawnictwo CKiS dotyczące regionu

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przygotowało nowe wydawnictwo związane z kulturą tradycyjną regionu – „Śpiewnik ludowy. Pieśni z płyty Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 1998-2014”. Zawiera on 29 pieśni z regionu, wykonywanych na płycie przez zespoły śpiewacze i solistów z Południowej Wielkopolski.

„Śpiewnik ludowy. Pieśni z płyty Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 1998-2014” to jedna z dwóch książek – obok albumu – poświęconych regionalnemu przeglądowi folklorystycznemu. Kiedy dwa lata temu ukazała się płyta ze śpiewem i muzyką prezentowana na Biesiadach Folkloru, stała się ważnym elementem na drodze popularyzacji zapominanej już wiejskiej kultury muzycznej. „Śpiewnik ludowy” jest jej dopełnieniem i podręcznikiem do śpiewania z tekstami, nutami oraz przykładami tanecznymi do zamieszczonych melodii. Wydawnictwo ma posłużyć zarówno do śpiewania i grania muzyki ludowej, ale też do inspiracji tanecznych oraz popularyzacji wiedzy o kulturze wsi wielkopolskiej.

W śpiewniku są i pieśni miłosne, i społeczne oraz obrzędowe, zapisane gwarą zachowaną w subregionie. Teksty pieśni opracowali Anna Gałczyńska z CKiS i Krzysztof Rospondek, autorzy płyty z 2018. Opracowanie nutowe wraz z komentarzem etnomuzykologicznym „Pieśni kaliskie w obiegu festiwalowym” wykonała dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Choreograf Piotr Kulka, kierownik Zespołu „Wielkopolanie” z Poznania, przygotował opis tradycyjnych tańców z regionu z przykładami wybranych melodii pieśni: chodzonych, wiwatów, polek, oberków i walcerków. Wydawnictwo zawiera także archiwalne fotografie uczestników Biesiad Folkloru, na których były wykonywane opracowane pieśni. Okładkę i grafikę zaprojektował Krzysztof Rospondek. Składem i drukiem zajęła się drukarnia „Edytor” z Kalisza. Śpiewnik wpisuje się w działania popularyzujące kulturę tradycyjną i ludową w regionie, a także w pracę w zespołów ludowych. Powstał w roku odbywania się Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, która od ponad czterdziestu lat jest miejscem prezentacji dziedzictwa kulturowego regionu.

Śpiewnik zrealizowano w ramach zadania „Biesiada Folkloru – Ziemi Kaliska w muzyce, śpiewie i tańcu”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Źródło: CKiS




Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze