Nowe zasoby w Archiwum Państwowym

31 sierpnia w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu doszło do oficjalnego przekazania materiałów do zasobu archiwalnego przez Jacka Śródkę z Sycowa. W spotkaniu uczestniczyła dyrektor dr Grażyna Schlender i Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych.

Materiały zostały przekazane w 42. rocznicę porozumień sierpniowych i powstania „Solidarności”. Nawiązują do NSZZ „Solidarność”, Związku Młodzieży Demokratycznej oraz innych organizacji i wydawnictw opozycyjnych. 

Podczas spotkania została podpisana umowa przekazania archiwaliów i spisów zdawczo-odbiorczych. Kaliskie archiwum wzbogaciło się w ten sposób o 127 j.a. m.in. gazetki zakładowe, prasę wydawana przez Zarządy Regionów, dokumenty komisji i zaproszenia na uroczystości organizowane przez „S” w Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie i Pleszewie z lat 1980-1981, wydawnictwa drugiego obiegu (m.in. antyrządowe ulotki autorstwa Jacka Śródki, materiały związane z powstaniem i działalnością Związku Młodzieży Demokratycznej na początku lat 80. XX w., listy członków czterech Podstawowych Organizacji Partyjnych PZPR z lat 1976-1989. Dar Jacka Śródki stanowi cenne uzupełnienie zasobu placówki, która dotychczas zgromadziła 933 j.a. wytworzone przez różne związki w latach 1980-2007 oraz blisko 300 j.a. wydawnictw tzw. drugiego obiegu, publikowanych poza „Solidarnością”.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze