Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Nowoczesna metoda leczenia raka w kaliskim szpitalu

W kaliskim szpitalu im. Ludwika Perzyny można wykonywać już zabiegi chemoemolizacji, czyli nowoczesnej metody celowanego leczenia raka. Tym samym kaliska placówka dołącza do wąskiego grona placówek, gdzie można liczyć na takie operacje.

Takie zabiegi wykonywane są w Polsce prawie wyłącznie w ośrodkach klinicznych – teraz po raz pierwszy wykonano je w Kaliszu. Dwoje chorych z oddziału onkologii zostało poddanych chemoembolizacji guzów wątroby 2 czerwca. Zabiegi wykonali: dr n. med. Piotr Strześniewski ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, dr n. med. Andrzej Lewszuk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz dr n. med. Andrzej Proszowski z Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Naczyniowym w Kaliszu. Pacjenci czują się dobrze, nie mają powikłań. Jeden z nich został wypisany w czwartek, a drugi w dzisiaj. Nowa metoda pozwala na przedłużenie życia pacjentów z nieoperacyjnymi pierwotnymi lub przerzutowymi guzami wątroby.Standardowa chemioterapia powszechnie stosowana w leczeniu nowotworów podawana jest najczęściej dożylnie i działa w całym organizmie, co oznacza, że wywołuje także liczne efekty uboczne. Nowe leczenie polega na podaniu chemioterapeutyku bezpośrednio do guza nowotworowego przez cewnik umieszczony w tętnicy. Powoduje to zamknięcie przepływu krwi tętniczej do guza utrzymujące się przez około tydzień oraz zahamowanie dostarczenia do niego tlenu oraz substancji odżywczych. W ten sposób zapewnione jest wysokie stężenie leku w obrębie ogniska nowotworu, natomiast minimalne w zdrowych tkankach organizmu. Koncentracja leku następuje w konkretnym miejscu choroby.

  Źródło: Szpital Kalisz







Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze