Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

Nowości w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt to istotna sprawa, którą w naszym mieście precyzuje uchwała Rady Miasta Kalisza. Miasto opublikowało na swojej stronie rozmowę z wiceprezydentem Kalisza, gdzie Grzegorz Kulawinek wyjaśnia część szczegółów zmian.

Tegoroczny projekt programu, który prezydent przedstawi radnym podczas marcowej sesji, ma wprowadzić istotne nowości, obejmie bowiem zwierzęta właścicielskie. Co to oznacza w praktyce? Jak tłumaczy wiceprezydent Kulawinek: „Kaliszanie będą mogli nieodpłatnie poddać swoje psy i koty sterylizacji/kastracji, a także elektronicznemu znakowaniu. Zabiegi będą odbywały się według kolejności zgłoszeń i będą całkowicie dobrowolne. Trzeba również podkreślić, że sterylizacja, kastracja i znakowanie będą wykonywane do momentu wyczerpania puli z budżetu przeznaczonej na te cele. Zadanie to wprowadzamy do programu pilotażowo, by sprawdzić, w jakim stopniu mieszkańcy są zainteresowani wsparciem Miasta w tym zakresie. W tym roku na zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich chcemy przeznaczyć 50 tysięcy złotych. W przypadku czipowania będzie to kwota 10 tysięcy złotych. Jeśli zadania te spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony kaliszan, będziemy rozważali zwiększenie tych kwot w kolejnym roku.” 

W ten sposób miast chce wyjść naprzeciw kwestii bezdomności zwierząt, a przy tym monitorować populację zwierząt w naszym mieście. Jeśli zmiany wejdą w życie, to będzie to też spore ułatwienia dla właścicieli, którzy w prostszy sposób zlokalizują np. zagubionego psa – dane o zwierzętach mają się znaleźć w MIejskim Rejestrze Psów i Kotów. By skorzystać ze wsparcia miasta we wspomnianym temacie, mieszkańcy Kalisza będą musieli skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza, wypełnić stosowny wniosek – szczegóły zostaną zawarte w odpowiednim regulaminie.

Nowością w tegorocznej propozycji programu ma być też tzw. „czipowanie” kotów wolno żyjących. Wiceprezydent Kalisza wspomina, że część wstępnych decyzji już podjęto:  „Wybrano już lekarza weterynarii, który będzie realizował to zadanie. W budżecie Miasta zaplanowano na czipowanie kotów wolno żyjących kwotę 12 tysięcy złotych, co pozwoli na zrealizowanie ok. 300 zabiegów. Podobnie jak do tej pory, Miasto finansuje również sterylizację, kastrację oraz leczenie kotów wolno żyjących, kupuje budki, w których zwierzęta mogą znaleźć schronienie zimą. Warto przypomnieć, że od tego roku dostarczaniem kotów wolno żyjących do lekarza zajmuje się Biuro Schroniska dla bezdomnych zwierząt, po otrzymaniu informacji z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza.”

Na ten moment nie ma konkretnej daty, kiedy projekt zacznie funkcjonować – musi uzyskać zgodę Rady Miasta Kalisza. Później rozpoczą się kolejne procedury, a jak informuje Miasto – o szczegółach konkretnych akcji oraz możliwości zgłaszania się do niej, będzie informowało odpowiednio wcześniej.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

https://www.youtube.com/watch?v=P1gOmFM4bFw

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze